Jakie rzęsy wybrać do przedłużania? Wybór odpowiednich rzęs do przedłużania bywa nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim, przedłużanie rzęs to nie łatwa, mechaniczna czynność – profesjonalne stylistki muszą wykazać się sporą dawką wyobraźni i posiadać niezbędną wiedzę techniczną, by uzyskać oczekiwany rezultat. Pod uwagę należy wziąć kilka czynników, które omawiam poniżej.
Materiał, z jakiego zostały wykonane rzęsy
Materiał, z jakiego są wykonane rzęsy, to jedno z najważniejszych kryteriów, które ma wpływ nie tylko na pracę stylistki, ale przede wszystkim na efekt aplikacji.
Do wyboru są:
- rzęsy syntetyczne (jedwabne) – to najczęściej wybierane przez stylistki rzęsy. Wykonane są z włókna poliestrowego. Cechują się wysoką trwałością, elastycznością, odpornością na odkształcenia. Rzęsy syntetyczne przypominają te naturalne. Producenci dzielą je na silk oraz mink. Tego typu rzęsy sprawdzą się zarówno w metodzie klasycznej 1:1, jak i do metod objętościowych.
- rzęsy z włosia norki – rzęsy te pozyskiwane są z futra norek. To produkt naturalny, uważany za luksusowy, który zadowoli nawet najbardziej wymagające klientki. Warto jednak pamiętać, że podobnie, jak w przypadku naturalnych włosów, rzęsy z włosia norki reagują na czynniki zewnętrzne, co może doprowadzić np. do ich wyprostowania. Ich pielęgnacja powinna być bardzo delikatna, gdyż są mniej odporne na odgniecenia. Plusami rzęs z włosia norki jest naturalność, miękkość i delikatność.
Rzęsy a metoda przedłużania
Rzęsy można również wybierać w zależności od metody przedłużania. W przypadku:
- metody 1:1 – do tej metody przedłużania rzęs można użyć w zasadzie wszystkich dostępnych wariantów rzęs. Należy wziąć jednak pod uwagę kondycję rzęs naturalnych klientki oraz jej urodę.
- metod objętościowych – w przypadku lekkich metod objętościowych takich, jak 2D-3D, sprawdzają się rzęsy o grubościach 0,10 lub 0,07 mm, zaś w przypadku mocniejszych objętości, odpowiednie będą rzęsy o grubości 0,06-0,04 mm, by nadmiernie nie obciążyć rzęs naturalnych.
Dobór rzęs do urody klientki
Kluczowym efektem przedłużania rzęs jest oczywiście zadowolenie klientki. Każda z kobiet jest inna, dlatego warto poznać bliżej stopnie podkręcenia, grubości, długości, dzięki czemu z powodzeniem dobierzemy idealną metodę przedłużania, która podkreśli urodę klientki. Pod uwagę należy wziąć:
- podkręcenie rzęs (skręt rzęs) – jest to poziom wygięcia rzęsy. Do wyboru mamy kilka stopni skrętu, dzięki czemu z powodzeniem możemy dopasować je do urody klientki. Przykładowo skręt J jest odpowiedni dla pań, które są posiadaczkami głęboko osadzonych oczu, gdyż przypomina on rzęsy naturalne. Skręt B nadaje spojrzeniu wyrazistości, C podkreśla subtelny wygląd, natomiast D będzie odpowiedni dla kobiet ceniących mocne, efektowne spojrzenie. Dla klientek z opadającymi kącikami idealny będzie profil L.
- grubość rzęs – jak zostało wcześniej wspomniane, dobór grubości rzęs jest nierozerwalnie związany z metodą przedłużania. W przypadku słabych naturalnych rzęs, warto wybrać maksymalnie grubość 0,15 mm, natomiast grubość 0,20 mm dodaje wyrazistości spojrzeniu (metoda 1:1). Metody objętościowe wymagają użycia znacznie cieńszych rzęs.
- długość rzęs – do wyboru mamy wiele długości rzęs, dzięki czemu możliwe jest tworzenie bardzo naturalnych stylizacji, ale także teatralnych, przerysowanych.
Sposób zapakowania rzęs
Rzęsy dostępne są w kasetkach lub woreczkach. W pierwszym przypadku rzęsy ułożone są w rzędach w pozycji pionowej. Są one przyklejone do taśmy. W woreczkach rzęsy są rozsypane. Warto kierować się indywidualnymi preferencjami. Rzęsy w kasetkach mogą przyspieszyć tempo pracy, jednak należy poćwiczyć ich umiejętne odklejanie. Zaletą jest to, że rzęsy są chronione w plastikowym pudełeczku, nie są narażone na kontakt z innymi przedmiotami. W przypadku rzęs w woreczkach, warto ubezpieczyć się w podkładkę silikonową, która ułatwi znacząco pracę.