10 najlepszych ciekawostek na temat sera

10 ciekawostek na temat sera

Chyba nie ma osoby, która nie byłaby fanem jakiegoś gatunku sera. Do wyboru mamy mnóstwo serowych przysmaków, a ludzie, którzy zmagają się z nietolerancją laktozy, także mogą jeść swój ulubiony produkt. W dzisiejszym wpisie chcę przedstawić 10 ciekawostek na temat sera, o których prawdopodobnie nie mieliście pojęcia.

Co znajduje się wewnątrz dziury w serze?

Wiele osób pewnie w tym momencie się zdziwi, ale wewnątrz dziury w serze znajduje się dwutlenek węgla. Jest on wydzielany przez bakterie, które żywią się kwasem mlekowym. Dawniej uważano, że dziury w serze są wadą. Wynikało to z faktu, że ser sprzedawano na sztuki, a nie na wagę.

Skąd pochodzi ser tylżycki?

Jak wskazuje nazwa, ser ten pochodzi z miasta Tylża – obecnie Sowieck. Miasto to należało do Prus Wschodnich. Zasłynęło serem produkowanym przez szwajcarską rodzinę.

Jaki jest idealny ser do carbonary?

Najlepszy będzie ser Pecorino. Pasta alla carbonara to potrawa, która pochodzi z Włoch, a konkretnie z Rzymu. Według przepisu skłąda się z jajek, podgardla, czarnego pieprzu i Pecorino Romano.

Skąd pochodzi ser parmezan?

Ta ciekawostka jest naprawdę prosta. Parmezan, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Parmy, czyli Włoch.

Nazwy serów to nazwy miejscowości

Przyzwyczailiśmy się już do nazw Brie, Camembert, Gouda. Wszystkie te nazwy serów to nazwy miejscowości. Brie oraz Camembert leżą we Francji. Gouda jest miastem w Holandii. Nigdy te nazwy nie zostały zastrzeżone, dlatego również w Polsce produkuje się Goudę. Tę najpyszniejszą warto sprawdzić na stronie: http://www.msm-monki.pl/

10 ciekawostek na temat sera

Ile kosztuje najdroższy ser świata?

Najdroższy ser na świecie to Pule, który pochodzi z Serbii. Jego koszt to 5 tysięcy złotych za kilogram. W czym tkwi sekret tego przysmaku? Przede wszystkim w specyficznym gatunku oślic. Ich mleko jest wykorzystywany do produkcji sera Pule. Oślic jest niezwykle mało, więc produkcja tego sera jest niewielka.

Ser na poprawę samopoczucia

Naukowcy twierdzą, że ser żółty zawiera cynk, miedź, wapń, witaminy, a także tryptofan. Tryptofan jest aminokwasem, który wzmacnia układ nerwowy, a także bierze udział w produkowaniu serotonina. Sama serotonina jest oczywiście hormonem szczęścia. Zwiększenie żółtego sera w diecie z pewnością poprawi nasze samopoczucie.

Najczęściej kradziony produkt spożywczy

Ser znajduje się na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o ranking najczęściej kradzionych produktów spożywczych. Jak pokazują obliczenia, aż 4% sera przeznaczonego do sprzedaży, trafia w ręce złodziei.

MSM Monki

Ser podbił kosmos

Holenderski astronauta poprosił kiedyś NASA o wysłanie go na misję wraz z 15 kilogramami jego ulubionego sera – Old Amsterdam. Jak sam przyznał, nie wyobrażał sobie kilku miesięcy bez tego przysmaku. NASA się zgodziła.

Wyścigi w gonieniu sera

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, w Anglii organizuje się wyścigi w gonieniu sera. Polegają one na stoczeniu sera ze wzgórza, a następnie gonitwie przeciwników za turlającym się specjałem. Zawody odbywają się co roku w maju w Coopers Hill. Uciekający ser to czterokilogramowy Double Gloucester.

Znacie jeszcze jakieś serowe ciekawostki? Dajcie znać!

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *