Wczesna ciąża jest trudna do wykrycia nawet w zwykłym badaniu ginekologicznym. Kobieta może jednak obserwować pewne sygnały, które przesyła jej ciało. Wiele kobiet już niedługo po zapłodnieniu wie, że nosi w sobie nowe życie. Czasem jest to po prostu intuicja, innym razem objawy, które można łatwo przegapić w natłoku codziennych obowiązków – są to różnego rodzaju pobolewania podbrzusza czy plamienia implantacyjne.
Jakie są wczesne objawy ciąży?
Wczesne objawy ciąży można łatwo przegapić, dlatego też kobieta podejrzewająca że może być w ciąży, powinna się wsłuchać w swoje ciało. Zwiastunami poczęcia mogą być:
- Krwawienia implantacyjne – mogą przybierać postać plamień lub niewielkiego krwawienia z dróg rodnych i pojawiają się u około 30% kobiet, u których dochodzi do ciąży. Plamienia implantacyjne pojawiają się wraz z implantacją, czyli zagnieżdżeniem zarodka w jamie macicy. Można je zaobserwować między 7 a 12 dniem od chwili zapłodnienia. Pojawienie się krwawienia jest zjawiskiem fizjologicznym i nie powinno budzić niepokoju.
- Bóle w okolicy podbrzusza – podczas implantacji u niektórych kobiet pojawiają się dolegliwości bólowe o bardzo różnym stopniu nasilenia. Czasem jest to niewielki, niemal niezauważalny ból, innym razem ostre kłucie czy bolesność podobna do miesięcznej. Na początkowym stadium ciąży takie bóle na ogół nie zwiastują nieprawidłowości, bardzo często wiążą się z rozrastaniem się macicy.
- Senność, poczucie zmęczenia – organizm kobiety od chwili zapłodnienia rozpoczyna „pracę na pełnych obrotach”. Zmienia się funkcjonowanie narządów, zwiększa obciążenie poszczególnych układów, rozpoczyna produkcja nowych hormonów. Dla organizmu ciąża nawet na wczesnym etapie wiąże się z wysiłkiem, dlatego też wiele przyszłych mam w tym okresie odczuwa senność i zwiększone zmęczenie.
- Wytwarzanie hormonu beta-hCG – w krwi i moczu kobiety ciężarnej już na wczesnym etapie ciąży pojawia się hormon beta-hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Można ją wykryć nawet w 7 dni po zapłodnieniu w popularnych testach ciążowych z moczu lub jeszcze dokładniejszych wykonywanych z krwi w warunkach laboratoryjnych. Wraz z rozwojem ciąży, wartość beta-hCG gwałtownie wzrasta, co jest również metodą na sprawdzenie prawidłowego rozwoju płodu.
Czy u każdej kobiety pojawiają się wczesne objawy ciąży?
Każda kobieta jest inna, dlatego nie można powiedzieć, że wymienione powyżej objawy ciąży bezwzględnie się pojawią. Jest to sprawa indywidualna – jedne kobiety zauważają plamienia implantacyjne, inne dowiadują się o ciąży dopiero wówczas, kiedy okres zaczyna się spóźniać. Kobiety, które mają nieregularne miesiączki potrafią nie wiedzieć o ciaży nawet przez kolejne tygodnie! Najczęściej wczesne objawy ciąży zauważają te kobiety, które wyczekują poczęcia i starannie obserwują każdą zmianę odczuwalną w organizmie. Może się jednak zdarzyć, że wczesne objawy ciąży w ogóle się nie pojawią, a kobieta będzie prowadziła normalny tryb życia bez zmęczenia, mdłości czy odczuwania bólu podbrzusza.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem HappyHolic.