Z jakich leków należy zrezygnować w czasie miesiączki?

„Aspiryna a okres” – takie pytania często zadają kobiety, które słyszały o „cudownych” właściwościach aspiryny czy nawet witaminy C względem opóźniania terminu okresu. Okazuje się, że takie opowieści to mit – przyjmowanie niektórych leków w czasie miesiączki może mieć zgubny wpływ na organizm. Warto sprawdzić, które leki można bezpiecznie przyjmować, a na pewno nie zaleca się ufaniu „domowym” sposobom na opóźnienie okresu, które akurat w przypadku aspiryny mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

Jakich leków nie powinno się przyjmować podczas miesiączki?

Miesiączka to specyficzny stan, który każdego miesiąca pojawia się u kobiet w wieku rozrodczym. Ubytek krwi może doprowadzić do osłabienia organizmu, w tym okresie pojawiają się dolegliwości bólowe i dyskomfort. Nie powinno się wówczas nadużywać leków, a w szczególności niektórych z nich:

  • Aspiryna a okres – lek zawiera kwas acetylosalicylowy, wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Aspiryna powoduje rozrzedzenie krwi, dlatego też nie powinny jej przyjmować np. osoby przygotowujące się do zabiegów chirurgicznych. W czasie miesiączki przyjmowanie aspiryny może prowadzić do nasilenia krwawienia, a w skrajnych przypadkach nawet do krwotoku! Już dwie tabletki aspiryny mogą wpłynąć negatywnie na organizm w czasie menstruacji. Warto podkreślić, że kwas acetylosalicylowy można znaleźć w całej gamie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych stosowanych w okresie przeziębienia – warto na to uważać.
  • Leki przeczyszczające – okazuje się, że również leki przeczyszczające nie są polecane w trakcie miesiączki. Pobudzają one perystaltykę jelit i wykazuj działanie pobudzające skurcze. W czasie miesiączki mogą oddziaływać również na mięśnie macicy, wywołując silne napady skurczów, które mogą być nie tylko bolesne, ale również zwiększą obfitość krwawienia czy nawet przedłużą czas trwania menstruacji. Jednym z preparatów, którego nie można stosować w okresie krwawienia miesięcznego jest wydawałoby się bezpieczny i łatwodostępny olej rycynowy.
  • Preparaty dopochwowe – w czasie krwawienia miesięcznego przyjmowanie globulek czy kremów dopochwowych nie jest wskazane. Krew miesiączkowa „wypłuka” bowiem preparat leczniczy, który nie przyniesie zmierzonego efektu. Leczenie dopochwowe warto przełożyć na czas po zakończeniu okresu lub zastosować preparaty doustne.

Leki w czasie menstruacji – jak je dobrać?

Jak widać, w czasie miesiączki należy zwracać większą uwagę na dobór przyjmowanych leków. Podczas doboru leków warto sprawdzać skład i wybierać te leki, które nie zawierają kwasu acetylosalicylowego, substancji przeczyszczających czy nasilających skurcze. W razie wątpliwości można poprosić o poradę lekarza lub farmaceutę. W przypadku kuracji dopochwowej, lekarz powinien zadecydować o przesunięciu leczenia. Wiele preparatów przeciwgrzybiczych, przeciwzapalanych czy nawet probiotycznych mają alternatywną wersję w postaci doustnej – w czasie miesiączki warto więc zmienić sposób przyjmowania leków, bez konieczności przesuwania kuracji w czasie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem dla kobiet StudioWomen.pl

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *