Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej popularnych substancji, obecna nie tylko w różnego rodzaju kosmetykach, ale również będąca głównym składnikiem tzw. wypełniaczy. Jest to polisacharyd naturalnie występujący w skórze, głównie właściwej, którego ilość stopniowo zmniejsza się wraz z wiekiem, prowadząc do pogłębiania się zmarszczek oraz utraty jędrności. Kwas hialuronowy odpowiada przede wszystkim za nawilżenie skóry. Niestety z uwagi na wielkość cząsteczki kwasu w kosmetykach, zazwyczaj działa on jedynie na poziomie naskórka, nie trafiając tam, gdzie jest najbardziej potrzebny. Rozwiązaniem jest jednak medycyna estetyczna oraz zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego, który trafia znacznie głębiej. Na czym polegają i jakie są przeciwwskazania do ich przeprowadzania?
W jaki sposób działa kwas hialuronowy?
Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej higroskopijnych cząsteczek, która jest w stanie przyciągnąć ogromne ilości wody. Właśnie z tego powodu cieszy się tak ogromną popularnością. Jest to jeden z najbardziej skutecznych składników zapobiegających przeznaskórkowej utracie wody. Medycyna estetyczna znalazła dla niego zastosowanie jako wypełniacz. W tym przypadku preparat jest wstrzykiwany w miejsca gdzie widoczne są zmarszczki, a dzięki właściwościom higroskopijnym, dochodzi do powiększenia objętości obszaru gdzie została wykonana iniekcja.
Efekty są natychmiastowe i widoczne gołym okiem. Dochodzi do wygładzenia zmarszczek, poprawienia konturu twarzy, powiększenia objętości ust, podniesienia kącików oraz nawilżenia skóry i zwiększenia jej jędrności. Efekty utrzymują się około roku, a po ich zmniejszeniu, można powtórzyć zabieg.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego?
Choć kwas hialuronowy jest jednym z najbardziej bezpiecznych składników, co wynika z jego biozgodności oraz naturalnej obecności w organizmie każdego człowieka, istnieje grupa przeciwwskazań, które wymienia medycyna estetyczna i jeśli nas dotyczą, będą skutkować brakiem możliwości wykonania zabiegów z tą substancją. O czym należy wspomnieć?
- Uczulenie – w procesie produkcji kwasu hialuronowego jest on dokładnie oczyszczany. Proces ten jest szczególnie skrupulatnie przeprowadzony w wysokiej jakości preparatach. Tańsze zamienniki mogą z kolei zawierać bakterie powodujące silne infekcje. Możliwa jest także nadwrażliwość na inny składnik preparatu, np. konserwant. Medycyna estetyczna korzysta z wypełniaczy różnych marek, dlatego warto wybierać renomowane instytuty, które bazują na wysokiej jakości produktach.
- Stan zapalny lub infekcja – zaliczamy tu zarówno trądzik, jak i opryszczkę. W tym przypadku istnieje zagrożenie, iż wirus lub bakterie zostaną rozsiane po całej twarzy, a także przeniesione w głąb skóry, powodując obrzęki oraz ciężko gojące się zmiany ropne. Jeśli pacjentka ma tendencje do opryszczki, należy przed i po zabiegiem prewencyjnie przyjmować odpowiednie leki przeciwwirusowe, które zmniejszą też ryzyko pojawienia się opryszczki po zabiegu.
- Choroby nowotworowe – układ odpornościowy osób zmagających się z nowotworem jest bardzo osłabiony, dlatego wszelkie naruszenia tkanek mogą mieć poważne konsekwencje. Z tego względu aplikacja kwasu hialuronowego jest absolutnie zakazana.
- Niewyrównana cukrzyca – jednym z problemów z jakimi zmagają się diabetycy jest długie i trudne gojenie się ran. Oznacza to, że nawet niewielkie draśnięcie może stać się poważnym problemem, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z silnymi wahaniami cukru. Z tego względu nawet niewielkie ukłucie igłą może skutkować powikłaniami.
- Ciąża i karmienie piersią – interakcje różnych preparatów w przypadku kobiet w ciąży i karmiących są w dużej mierze nieznane, co wynika z braku badań. W tym czasie dochodzi do wielu zmian hormonalnych, dlatego trudno przewidzieć konsekwencje. Lepiej więc odłożyć w czasie zabiegi i ograniczyć ryzyko.