Każdy, kto przymierza się do budowy swojego własnego, wymarzonego domu, powinien dowiedzieć się czegoś na temat jego elementów konstrukcyjnych. Współpracując z ekipą budowlaną i innymi fachowcami, warto wiedzieć bowiem, czego oczekiwać i jakich efektów spodziewać się po wybranym elemencie konstrukcyjnym.
Materiałem, który już od lat chętnie i często wybiera się do tworzenia konstrukcji, jest drewno. Wiąże się to przede wszystkim ze szczególnymi właściwościami materiału, który – po odpowiednim przygotowaniu – gwarantuje wysoką trwałość i wytrzymałość wzniesionej konstrukcji.
Główne zalety drewna
Nie bez powodu drewno jest materiałem powszechnie używanym już od wieków. Stosunkowo niedrogie i wyjątkowo wytrzymałe, doskonale radzi sobie z obciążeniami. Drewno jest także bardzo odporne na najróżniejsze, często wymagające warunki atmosferyczne.
Drewniane konstrukcje wybierane są często także ze względu na swoją wagę. Są one znacznie lżejsze niż chociażby ich stalowe odpowiedniki. Warto pamiętać także o wysokim poziomie bezpieczeństwa, jaki zapewnia drewno – jest to materiał nie tylko mocny i trwały, lecz także znacznie wolniej niż inne poddający się działaniu wysokiej temperatury. W przypadku ewentualnego pożaru to właśnie konstrukcja drewniana jest w stanie utrzymać się dłużej.
Odpowiednio przygotowane, poddane właściwej obróbce drewno konstrukcyjne wykazuje także wysoką odporność na rozwój wszelkiego rodzaju bakterii. Co więcej, odznacza się ono imponującymi właściwościami izolacyjnymi.
Drewno konstrukcyjne wykorzystuje się podczas budowy różnego rodzaju obiektów, jak również ich elementów. Warto jednak wybierać materiały wyłącznie najwyższej jakości, dystrybuowane przez sprawdzone marki, jak na przykład sklep woodmarket, oferujący szeroki wybór doskonałej klasy drewna konstrukcyjnego.
Główne wytyczne dotyczące drewna konstrukcyjnego
Aby drewno mogło stać się elementem konstrukcyjnym, musi spełniać szereg wymagających norm i kryteriów. Przede wszystkim musi to być drewno odpowiedniego gatunku, a więc drewno drzewa iglastego, najlepiej sosny, która dzięki swoim właściwościom i odpowiedniemu ukształtowaniu stanowi najlepszy wybór.
Drewno konstrukcyjne musi odznaczać się również odpowiednią klasą wytrzymałości, ustalonych i zapisanych w normie PN-EN 1995-1-1. Zgodnie z zaleceniami drewno konstrukcyjne powinno posiadać klasę wytrzymałości C27 i odznaczać się wytrzymałością na zginanie co najmniej 27 MPa.
Niezwykle istotną kwestią jest także wilgotność drewna użytego do wykonania konstrukcji budowlanej. Drewno to powinno wykazywać zawartość wody określoną w odgórnych normach. W przypadku konstrukcji chronionych przed zawilgoceniem nie powinno to być więcej niż 18%, natomiast w przypadku drewna znajdującego się na powietrzu – nie więcej niż 23%.
Drewno konstrukcyjne jest materiałem wytrzymałym i niedrogim; doskonale spełnia się jako element konstrukcyjny wielu elementów budynku. Jeżeli jednak wybrany materiał odbiega jakością od norm, może niekorzystnie wpłynąć zarówno na tworzoną konstrukcję, jak i cały budynek. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby decydować się na zakup drewna konstrukcyjnego wysokiej klasy, spełniającego wszystkie niezbędne normy.