Aranżacja ogrodu – najważniejsze wskazówki

aranzacja-ogrodu-najwazniejsze-wskazowki

Każdy, kto dysponuje odrobiną zielonego terenu, z pewnością marzy o stylowym, funkcjonalnym ogrodzie, w którym będzie spędzać czas z przyjemnością. Aby aranżacja ogrodu przebiegła zgodnie z planem, należy trzymać się kilku wskazówek. Poniższe wytyczne pozwolą na stworzenie efektownego zieleńca o określonym stylu.

Zaplanowanie prac ogrodowych

Bardzo ważne jest podzielenie prac na etapy. Podczas zakładania ogrodu to kluczowa kwestia. Dzięki temu płynnie i efektywnie zaaranżujemy ogród. Warto wspomnieć, że montażem instalacji elektrycznej zajmujemy się jeszcze przed założeniem systemu nawadniającego. Dopiero później sadzimy także rośliny. Tego typu wskazówki pozwolą nam uniknąć późniejszych kosztownych poprawek.

Od czego zacząć aranżację ogrodu?

Projektowanie ogrodu należy rozpocząć od stworzenia odpowiedniego planu zagospodarowania przestrzeni. Na tym etapie określamy, które strefy w ogrodzie chcemy podkreślić, planujemy nasadzenia, analizujemy usytuowanie ogrodu względem stron świata. Wystarczy kartka papieru i ołówek. Oczywiście można skorzystać ze specjalnych programów do projektowania ogrodów, ale nie jest to konieczność.

Bardzo ważny jest wybór stylu ogrodu. Choć istnieje wiele poradników czy czasopism dotyczących ogrodów, w tym przypadku najważniejszy jest gust właścicieli. To w końcu oni będą spędzać czas w swojej przydomowej przestrzeni i mają czuć się w niej dobrze. Ogród powinien pasować do architektury domu.

Wskazówki dotyczące aranżacji ogrodu

Należy pamiętać o oszacowaniu kosztów założenia ogrodu. Będzie on zależny w dużej mierze od wyposażenia terenu oraz elementów architektury. Korzystne ceny produktów można znaleźć na stronie https://www.geoproduct.pl. W określonych przedziałach cenowych każdy znajdzie coś dla siebie.

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie miejsca na relaks. Niektórzy uwielbiają spędzać czas w ogrodzie ze znajomymi, spotykając się przy grillu, inni chcą mieć miejsce do treningów, np. siatkówki. Jeśli mamy dzieci, należy także przeznaczyć dla nich kawałek ogrodu. Nawierzchnie z kostki brukowej można wykończyć, stosując obrzeża trawnikowe. Przydadzą się one także wtedy, gdy chcemy oddzielić ścieżki i place od trawnika.

Gdy w ogrodzie znajdują się drzewa, brzozy, samosiewy, warto je wykorzystać. Nie ścinajmy ich – dzięki nim działka będzie wyglądać bardziej atrakcyjnie, a w lecie zagwarantują nam cień. Na rośliny o podobnej wielkości będzie trzeba czekać latami.

O czym trzeba pamiętać, projektując ogród?

Jeśli zależy nam na tym, aby mieć w ogrodzie oświetlenie, należy je zaplanować. Prowadzimy w ziemi instalację elektryczną na głębokości 60-80 cm. Robimy to przed sadzeniem roślin i położeniem nawierzchni! W ten sposób unikniemy rozkopywania rabat, niszczenia trawników i ścieżek. Teren powinien być wyrównany. Warto rozważyć ekologiczny system wzmacniania powierzchni – kratka geoSYSTEM od geoproduct. To doskonała alternatywa dla płyt chodnikowych, kostki brukowej, a także innej nawierzchni utwardzonej. Panele łączymy metodą wtykową. Stają się one niemal niewidoczne.

Poleca się dodatkowo zbadanie pH gleby. Można to zrobić, stosują kwasomierz chemiczny bądź elektroniczny. Wiele roślin będzie dobrze rosnąć w glebie o odczynie lekko kwaśnym. Glebie będzie potrzebna próchnica, która zawiera składniki mineralne i chłodnie wilgoć. Warto zastosować nawozy organiczne.

Często zapomina się o tym, że aranżacja ogrodu rozpoczyna się jeszcze na etapie sprzątania. Należy zadbać o czystość, jakość gleby, odpowiednią rzeźbę terenu. Aby przydomowy ogród cieszył właścicieli i ich gości, konieczne jest jego oczyszczenie z materiałów budowlanych, gruzu. Wszelkie wzniesienia, skalniaki, skarpy usypujemy dopiero po rozprowadzeniu oraz montażu instalacji elektrycznej.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *