Badanie ultrasonograficzne – o czym wiedzieć przed badaniem?

Ultrasonografia stanowi jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych, wykonywanych w celu dokładnej oceny tkanek wewnątrz organizmu. USG wchodzi również w skład obowiązkowej diagnostyki podczas trwania każdej ciąży, umożliwiając określenie prawidłowego kierunku rozwoju płodu. Poznaj najważniejsze aspekty, z którymi warto się zaznajomić przed badaniem ultrasonograficznym!

Wskazania do USG

Ze względu na nieinwazyjny przebieg całej procedury, badanie USG znane jest ze swojego szerokiego zastosowania w różnych dziedzinach medycyny. Podstawowymi wskazaniami do tego rodzaju diagnostyki obrazowej są wszelkiego rodzaju dolegliwości bólowe bądź zwiększenie rozmiaru danego miejsca na ciele. USG jamy brzusznej wykonywane w klinice REX MEDICA w Warszawie pozwala na skuteczną ocenę zarówno wielkości, jak również samej struktury poszczególnych narządów, takich jak:

  • wątroba
  • śledziona
  • trzustka

Ponadto badanie ultrasonograficzne zlecane jest również w przypadku podejrzenia niedrożności naczyń krwionośnych, blaszek miażdżycowych bądź innego zaburzenia pracy układu krążenia.

USG jest szczególnie cenną techniką w podejrzeniu nowotworów piersi i wszelkich chorób sutka, a także w monitorowaniu procesu leczenia. Wskazaniami do badania są również urazy i choroby tarczycy, w tym guzy i torbiele na gruczole.

Przygotowanie do badania

Pomimo nieinwazyjności USG brzucha, samo badanie wymaga poczynienia odpowiednich przygotowań – czytaj więcej – rexmedica.pl/badania/usg/usg-jamy-brzusznej. Najważniejszym aspektem są ciężkostrawne pokarmy, od których należy się powstrzymać zarówno w dniu badania, jak również dzień przed. W przypadku, w którym USG wykonywane jest rano, do placówki należy zgłosić się na czczo (powstrzymać się od jedzenia i picia na 6-8 godzin przed diagnostyką). Takie działanie ma na celu zminimalizowanie ilości gazów w jelitach, negatywnie wpływających na końcowe wyniki. Ponadto osoby palące powinny zrezygnować z tytoniu przed badaniem.

Niezbędnym aspektem przed ultrasonografią układu moczowego jest wypełnienie pęcherza, w celu jego dokładniejszej oceny. Najlepszym rozwiązaniem jest wypicie 1 litra wody niegazowanej godzinę przed samym badaniem.

Przebieg badania

Obrazowanie w przypadku badania USG oparte jest o swobodne przesuwanie głowicy ultrasonografu po określonym fragmencie ciała pacjenta. Jej odpowiednie dociskanie pozwala na uzyskanie dokładniejszego obrazu, stanowiącego podstawę dla późniejszych wyników. Przed samym badaniem, na głowicę urządzenia nakładany jest specjalistyczny żel, znacznie zmniejszający tarcie na skórze i ułatwiający transfer fali między tkankami.

USG brzucha zajmuje zazwyczaj kilkanaście minut – całą procedurę wieńczy wydruk najważniejszych obrazów na papierze fotograficznym oraz ich omówienie.

Przeciwwskazania

Ze względu na nieinwazyjny charakter badania, ultrasonografia nie posiada wielu przeciwwskazań. USG nie jest zalecane w przypadku złamań kości, co skutkowałoby szczególnym bólem zaburzonej okolicy. Innymi przeciwwskazaniami są:

  • infekcje
  • oparzenia
  • rany otwarte

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *