Co warto wiedzieć o Japonii?

Japonia jest bardzo często wybieranym kierunkiem podróży. „Kraj Wschodzącego Słońca” bez wątpienia jest jednym z najbardziej intrygujących miejsc na świecie! Wszystko ze względu na to, iż łączy ciekawy styl życia mieszkańców z ogromnym postępem technologicznym, a jednocześnie możemy poznać dalekowschodnią kulturę i wciąż żywą tradycję. Co warto wiedzieć o Japonii?

Ciekawostki o Japonii

Wbrew pozorom, Japonia nie jest wielkim krajem. Obszar Japonii obejmuje ok. 3500 wysp, które są położone wzdłuż wybrzeży wschodniej Azji. Obszar ten jest większy o niecałe 20% niż Polska. Niezwykłe jest to, że Japonia jest różnorodnym krajem. To tutaj tradycja łączy się z nowoczesnością, rozwojem. Wciąż możemy poznać rytuał parzenia herbaty, produkcję sushi, origami, japońskie ogrody, a jedocześnie robotykę, uwielbienie dla gier komputerowych czy innowacyjnych gadżetów. To właśnie w Japonii obok tysiącletniej świątyni zobaczymy drapacze chmur. Mieszkańcy noszą zarówno kimona, jak i garnitury. Turyści chętnie odwiedzają buddyjskie świątynie, przepiękne pałace czy kwitnące ogrody.

Jakie miejsca odwiedzić w Japonii?

Wśród popularnych miejscowości znajduje się Kioto. Mieści się na wyspie Honsiu. Kioto zostało założone w 794 roku, a do 1868 roku było stolicą kraju. To właśnie tutaj znajdziemy ponad 1500 świątyń buddyjskich, około 200 shintoistycznych. Do światowego dziedzictwa należy aż 17 zabytków w Kioto! Są to m.in. świątynie shintoistyczne, buddyjskie klasztory, ogrody czy zamek Nijo-jo. Wybudowano go jako siedzibę szogunatu w 1603 roku.

6 sierpnia 1945 roku na długo pozostanie w pamięci. To właśnie wtedy Hiroszima została w 75% zniszczona wskutek wybuchu bomby atomowej. Chcąc poznać historię Hiroszimy, warto odwiedzić muzeum pokoju i pamięci znajdujące się w okolicy.

Turystów na Fudżi przyciąga wciąż aktywny wulkan. Co ciekawe, święta góra Fudżi jest najwyższym szczytem Japonii, a dodatkowo symbolem kraju. Fudżi stanowi także część Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu. Na szczycie góry znajdziemy obserwatorium meteorologiczne.

Pierwszą stolicą kraju było miasto Nara. Obecnie traktowane jest jako duchowe centrum jedności narodu. W okolicy znajdziemy buddyjskie budowle z drewna, które są najstarszymi na świecie! Niestety, pierwotny obiekt wybudowany w 607 roku spłonął. Dziś ochroną objętych jest 18 budowli, a 11 z nich ma ponad tysiąc lat!

Mała Japonia w Polsce

Japonię można także odkryć w sercu Karkonoszy! Wystarczy odwiedzić gród Japoński w Przesiece: https://www.malajaponia.pl/

Leave A Reply

Navigate