Moda na piercing nie przemija. Co więcej, coraz większe grono osób decyduje się, by w ten sposób podkreślić swoją indywidualność. Jednym z najpopularniejszych przekłuć jest septum, czyli kolczyk w przegrodzie nosowej. Tę ozdobę noszą nie tylko blogerki modowe, influencerki, ale także gwiazdy, m.in. Lady Gaga, Katy Perry czy Rihanna. Dzisiaj odpowiem na wszystkie Wasze pytania dotyczące ozdoby, jaką jest septum piercing.
Septum – co trzeba wiedzieć?
Istnieje kilka kwestii, o których musisz pamiętać zanim zdecydujesz się na tę ozdobę. Przede wszystkim, wybranie odpowiedniego studia piercingu. Kolczyk w przegrodzie nosowej niesie za sobą ryzyko krzywego przekłucia. To dlatego tak ważnym jest, by piercer był doświadczony. Możemy np. mieć krzywą przegrodę nosową, dlatego osoba podejmująca się wykonywania zabiegu powinna powiedzieć nam o wszelkich niedogodnościach i efekcie, który możemy uzyskać. Ważne jest, by narzędzia były sterylne. Pamiętaj o tym, że septum to przekłucie pomiędzy dwoma nozdrzami – nie możemy celować w nozdrze. Tutaj doświadczenie piercera odgrywa niesamowicie dużą rolę. Osoba taka powinna Ci dać wskazówki, jak dbać o przekłucie podczas gojenia oraz po wygojeniu. Jeśli jakiekolwiek objawy Cię zaniepokoją, koniecznie skonsultuj się z piercerem!
Czas gojenia septum
Czas gojenia jest oczywiście kwestią indywidualną, jednak przyjmuje się, że septum goi się od 4-8 tygodni. W tym czasie nie zmieniamy biżuterii! Od czasu do czasu warto nim poruszać. Codziennie przemywamy przekłucie patyczkiem do uszu spryskanym octeniseptem. Możesz użyć także roztworu soli fizjologicznej lub antybakteryjnego mydła bezzapachowego. Przemywaj miejsce 2-3 razy na dobę. Koniecznie przed tym umyj ręce! Higiena jest niezwykle ważna. Używaj ręczników lub patyczków jednorazowych. Zaczerwienienie i obrzęk są normalne podczas gojenia. Uważaj na uszkodzenia mechaniczne, najlepiej śpij na plecach, by nie uszkodzić ozdoby podczas snu. By przyśpieszyć gojenie, zadbaj o zdrową dietę i suplementy żelaza. W przypadku wystąpienia infekcji, zgłoś się do lekarza.
Czy septum boli?
Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Większość deklaruje, że przekłucie przegrody nosowej należy do bolesnych. Co może wystąpić podczas przekłuwania? Zawroty głowy, zamroczenie, mimowolne łzy. Niektórzy twierdzą, że ból utrzymuje się dość długo po przebiciu, np. do kilku miesięcy. Jednak nie jest to tak intensywny ból jak podczas przekłuwania.
Wady i zalety przekłucia
Niewątpliwą zaletą septum jest to, że przekłucie łatwo jest „schować” do środka. Jeśli czeka nas formalna sytuacja, gdzie nie chcemy pokazywać ozdoby, bez trudu możemy ją ukryć. Jeśli nam się znudzi, możemy ją wyjąć, a nie zostanie żadna blizna, dziurka. Dla niektórych wadą może być fakt, że jest to przekłucie, które wymaga szczególnej uwagi. Trzeba je często przemywać – nawet po wygojeniu. Może być także uciążliwe podczas kataru. Wszystko zależy od naszego podejścia i pielęgnacji. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będzie idealną ozdobą na co dzień.
Jeśli nie jesteś pewna, czy będzie pasować Ci to przekłucie, postaw na tzw. fake septum. To ozdoba, która wygląda niemal identycznie jak oryginał, jednak nie wymaga przekłuwania. To dobry pomysł, by przekonać się, czy na pewno chcemy zdecydować się na kolczyk w przegrodzie nosowej.