Czym jest noktowizor i jak działa?

Czym-jest-noktowizor-i-jak-działa

Urządzenia zwane noktowizorami służą do zbierania oraz wzmacniania światła w warunkach obserwacji przy niewielkim oświetleniu. Obiektyw noktowizora skupia rozproszone światło Księżyca, gwiazd bądź podczerwone. Jak powszechnie wiadomo, światło jest złożone z fotonów. To właśnie fotony, które uderzają w fotokatodę, przekazują energię elektronom. Z kolei elektrony wybite z materiału fotokatody wypadają w obszar tuby wzmacniającej. To właśnie tam są przyspieszane oraz zwielokrotnione w wyniku chemicznych bądź elektrycznych procesów. W późniejszym etapie elektrony zderzają się z ekranem fosforyzującym, który zmienia energię elektronów znów w światło widzialne – obserwujemy je w okularze noktowizora. W ten sposób otrzymujemy wzmocniony i przejrzysty obraz otoczenia w odcieniach zieleni.

Czym jest noktowizor?

Noktowizor jest precyzyjnym urządzeniem, który występuje w kilku generacjach. Generacja I jest obecnie najpopularniejszym rodzajem noktowizorów na cywilnym rynku. Tego rodzaju noktowizory są dostępne w atrakcyjnych cenach i zapewniają odpowiednią jakość obrazu. Pozwalają na maksymalnie tysiąckrotne wzmocnienie światła szczątkowego.

Z kolei Generacja II to bardzo dobre noktowizory. Posiadają wysokie wzmocnienie światła szczątkowego, które może sięgać nawet 30 000 razy. Przetworniki są wyposażone w ekrany obwodowe wejściowe. Urządzenia II generacji zapewniają czysty, wyraźny obraz. Ich cena jest wyższa niż w przypadku noktowizorów I generacji, jednak zapewniają one bardziej przejrzysty obraz przy bezksiężycowym niebie.

Bardzo dobrym wyborem będzie noktowizor Yukon, który zapewnia świetne parametry przy zachowaniu atrakcyjnej ceny.

Jaki zasięg mają noktowizory?

Przede wszystkim warto sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego noktowizory zapewniają obraz w odcieniach zieleni. Co istotne, kolor zielony charakteryzuje się największą gamę odcieni! To dlatego możemy znacznie lepiej rozpoznawać obiekty, także te, które wyróżniają się słabo oznaczonymi kontrastami. Zielony odcień sprawia również, że oczy się nie męczą. Ma to ogromne znaczenie szczególnie przy długotrwałej obserwacji.

A jak jest z zasięgiem noktowizora? Noktowizor I generacji przy gwieździstym, bezksiężycowym niebie pozwala na zobaczenie człowieka z odległości 100 metrów, z kolei przy podświetleniu podczerwienią do 200 metrów.

Noktowizory nowej generacji mają wbudowane wzmacniacze o dużej rozdzielczości i czułości obrazu. Bez podświetlenia na podczerwień mogą działać nawet w odległości 250-500 metrów.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *