Esencja Polski i Czech? Poznaj Wrocław i Pragę w 7 dni!

Wrocław i Pragę łączy wspólna, zawiła historia oraz bliskie stosunki handlowe, trwające przez wiele stuleci. Oba miasta stanowią obecnie perełki na mapie turystycznej Europy, ponieważ każdy z nich ma swój niepowtarzalny charakter. Odległość pomiędzy obiema metropoliami wynosi 335 km, a droga trwa tylko 4 godziny. Może więc warto się wybrać na wycieczkę i poznać Wrocław i Pragę w 7 dni.

Wspólne dzieje Wrocławia i Pragi

W pierwszej połowie XI wieku, z powodu osłabienia władzy Piastów na terenie Ślaska, Wrocław przeszedł w ręce czeskiej dynastii Przemyślidów. Następnie w wieku XIV oba miasta podlegały władzy cesarza Czeskiego Karola IV Luksemburskiego. 100 lat później zaś Praga i Wrocław były wplątane w konflikt wyznaniowy dwóch królów Czeskich Władysławem II Jagiellończyka oraz Macieja Korwina, który był również władcą Węgier. W wyniku tego sporu w 1474 roku Wrocław został oblężony przez wojska Władysława II oraz Kazimierza Jagiellończyka. Po kilku miesiącach walk podpisano pod Wrocławiem traktat pokojowy. Przemiany religijne oraz rozgrywająca się w latach 1618 – 1648 wojna trzydziestoletnia zostawiła ślady w kulturze obu miast. Choć, przez wieki historia obu miast się ze sobą powiązana przez wiele stuleci, po II wojnie światowej oba miasta zaczęły tworzyć, własne oddzielne dzieje. Jednak intrygująca historia, bogactwo zabytków i dość bliska odległość zachęca do zwiedzania obu miejsc razem.

Co warto obejrzeć podczas podróży do Pragi i Wrocławia? Oto nasze wskazówki.

Praga – największe atrakcje turystyczne stolicy Czech

Każdy, kto przyjeżdża do Pragi po raz pierwszy, musi wybrać się do kilku najważniejszych pod względem historycznym i turystycznym miejsc. Przede wszystkim trzeba zobaczyć Hradczany, usytuowane na wysokim brzegu Wełtawy, które były siedzibą władców. W ich skład wchodzi:

  • Zamek królewski, który został założony w IX wieku;
  • Ogrody królewskie;
  • Bazylika św. Jerzego;
  • Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, której budowa rozpoczęła się w XIV wieku;
  • Złota uliczka – będąca siedzibą dawnych złotników królewskich.

Stanowią one główny punkt zabytkowej części miasta, ale oczywiście niejedyny. Z pewnością trzeba się przejść słynnym mostem Karola. Wybrać na Stare Miasto, gdzie zachwyci nas moc zabytków, takich jak: Ratusz Staromiejski, Miejski Dom Reprezentacyjny, Zegar astronomiczny, czy kościół Marii Panny przed Tynem. Na lewym brzegu Wełtawy usytuowana jest część miasta zwana Malá Strana, która w historii stanowiła samodzielne miasteczko. Tutaj, poza niewielkim rynkiem warto zwiedzić wspaniałe barokowe kościoły, projektowane przez najwybitniejszego czeskiego architekta okresu baroku Kiliana Ignaza Dientzenhofera – kościół św. Mikołaja, oraz średniowieczny z barokowym wnętrzem kościół św. Tomasza. Kolejną atrakcją tego miejsca jest niezwykle ciekawe muzeum Kafki.

To tylko najważniejsze punkty, które należy odwiedzić w Pradze, zanim udamy się w kolejną podróż. Tym razem do Wrocławia.

Wrocław – miasto na styku wschodu i zachodu

Tak, jak i Praga historia Wrocławia ma dość zawiłą historię. Liczne wojny, w tym również religijne w okresie reformacji i kontrreformacji, ale też próby nauki wzajemnego szacunku i tolerancji nadały temu miasto niepowtarzalnego charakteru. Jest to miasto niezwykle otwarte, do którego turyści zjeżdżają chętnie o każdej porze roku. Jakie miejsce warto zobaczyć, przyjeżdżając tu na kilka dni? Zwiedzanie warto zacząć od najstarszej części miasta, czyli Ostrowa Tumskiego, na którym znajdują się średniowieczne kościoły, wraz z archikatedrą św. Jana, oraz dwupoziomowym kościołem św. Krzyża. Od strony starego miasta można się dostać, przechodząc przez urokliwy most Tumski, z którym wiążą się liczne legendy, a który przed wiekami stanowił granicę jurysdykcji miasta, i początek jurysdykcji kościelnej. Niezwykle atrakcyjną cześć stanowi oczywiście samo stare miasto z malowniczymi uliczkami, zachowanymi przedwojennymi kamienicami oraz licznymi kawiarniami i knajpkami. Na samym rynku, w jego centralnej części, znajduje się Stary Ratusz, który obecnie jest częścią muzeum Miejskiego. Przechodząc zaś przez plac Solny, dotrzemy do Pałacu królewskiego. Warto również odwiedzić znajdującą się nieopodal dzielnice Czterech Wyznań, niezwykle klimatycznym, wielokulturowym charakterze. Nieco dalej od centrum znajduje się wspaniałe wrocławskie ZOO, zaś po drugiej stronie ulicy Hala Stulecia z przyległymi terenami zielonymi, wspaniałą Pergolą, parkiem Szczytnickim i Fontanną Multimedialną.

By nie tracić czasu na dojazdy, warto wybrać nocleg w miejscu, z którego łatwo dostać się wszędzie na piechotę, lub za pomocą komunikacji miejskiej. Takim wygodną miejscówką, mogą być komfortowe apartamenty w sercu miasta, przy samym placu Dominikańskim http://www.kingsapartment.pl/apartamenty/.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *