Jak prawidłowo dbać o stawy?

Ruch to zdrowie, jednak czasem powoduje on ból w stawach, który uniemożliwia doświadczenia pełni korzyści aktywności fizycznej. Czasem dolegliwości są tak silne, że trudno nawet o dłuższy spacer. Dlaczego stawy zaczynają boleć i czy jest sposób na to, aby zniwelować ten problem? Warto się temu przyjrzeć.

Stawy – jak działają?

Aby zrozumieć źródło i przyczynę bólu, dobrze jest wiedzieć dokładnie, czego on dotyczy. Stawy to ruchome połączenia pomiędzy kośćmi, które pozwalają na poruszanie ciałem. Zbudowane są z główki i panewki, które zamknięte są w torebce ze specjalną mazią – to właśnie ona odgrywa rolę swobodnego ruchu i zapobiega przemieszczaniu się kości.

Niestety, z wiekiem, jak i przez różne inne powody, chrząstka przestaje spełniać swoje zadania amortyzowania i zmniejszania tarcia kości, przez co pojawia się ból. Co jednak na to dokładnie wpływa i jakie, oprócz starzenia się, są tego przyczyny?

Dlaczego stawy zaczynają boleć?

Z wiekiem organizm produkuje coraz mniejsze ilości kolagenu, czyli budulca stawów, kości, mięśni i skóry. To między innymi z tego powodu stawy coraz bardziej dokuczają. Jednak oprócz tego, istnieją też inne przyczyny, które zwiększają prawdopodobieństwo ich bólu. Które są najważniejsze?

  • Nadwaga i otyłość – nadmierna ilość tkanki tłuszczowej mocno obciąża stawy, szczególnie te, które znajdują się w nogach, gdyż to one znoszą największe ciężary. Długotrwała otyłość może powodować bardzo poważne problemy ze stawami.
  • Przeciążenie – tutaj mowa zarówno o podnoszeniu ciężarów, do którego nie są przyzwyczajone nasze kości i mięśnie, jak i o powtarzalnych ruchach, które mogą być równie szkodliwe. Często zdarza się to u osób pracujących na produkcji, gdzie muszą wykonywać ciągle te same działania, często przez wiele godzin dziennie.
  • Słabo rozwinięte mięśnie – ćwiczenia fizyczne, które powiększają i wzmacniają mięśnie, są konieczne, aby stawy mogły pracować poprawnie. W innym wypadku można odczuwać dolegliwości związanie z przemieszczaniem się chrząstki, jak i trzeszczeniem stawów.

Jak widać, jest wiele powodów, przez które stawy zaczynają boleć. Warto się ich wystrzegać, jednak nie pozbędą one się całkowicie problemu, gdy mamy coraz więcej lat. Wtedy warto pomyśleć o suplementacji kolagenem.

Kolagen – dlaczego jest tak ważny?

Jak już zostało wspomniane, kolagen to białko, które jest budulcem zarówno stawów, kości, jak i mięśni oraz skóry. Z upływem czasu organizm człowieka produkuje go niestety coraz mniej, co prowadzi do różnego rodzaju zaburzeń, a w tym boleści ze strony stawów.

Warto wiedzieć, że kolagenu powoli zaczyna brakować już po 25. roku życia, jednak zdarza się, że przy wzmożonej aktywności fizycznej, szczególnie u sportowców, ten proces zaczyna się wcześniej i zachodzi szybciej.

Stawy są niejedynym problemem związanym z niedoborem kolagenu. Sprawia on również, że cały organizm wydaje się starszy – twarz usiana zostaje zmarszczkami, a kręgosłup zaczyna coraz częściej dokuczać. Dlatego tak ważne jest, aby dostarczać sobie tego ważnego białka w postaci suplementów. Jak to robić?

Jak dostarczać sobie kolagen?

Bardzo trudno jest o znalezienie kolagenu w żywności, gdyż występuje on głównie w produktach spożywczych zawierających galaretkę. Sprawia to, że najlepszą opcją na dostarczanie sobie jego prozdrowotnych właściwości jest suplementacja.

Można znaleźć zarówno postacie proszkowe, tabletkowe, jak i kolagen do picia. Niezależnie od tego, w jakiej formie się go przyjmuje, warto zadbać o odpowiednią dawkę. Badania pokazują, że sportowcy, którzy otrzymują 10 g kolagenu, odczuwają zmniejszone dolegliwości ze strony stawów. Tak samo dzieje się w przypadku tylko 2 g, gdy przyjmują je mniej aktywni fizycznie ludzie.

W zależności od ciała, wieku i aktywności, człowiek potrzebuje różnych dawek kolagenu. Przeciętnie przyjmuje się, że codzienna suplementacja około 5 gramów pozwoli na zmniejszenie objawów bólowych.

Warto jednak pamiętać, że suplementacja kolagenem nie pomoże, jeśli przyczyna leży po innej stronie. Tak jak zostało to opisane wcześniej, często powodem jest po prostu przeciążenie, którego nawet wielkie dawki kolagenu nie naprawią. Warto dbać o swoje stawy, regulując swoją wagę i pozwalając organizmowi odpoczywać, gdy tego potrzebuje.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *