Jakie buty damskie na wyjazd w góry wybrać?

Wycieczka w góry sprawia dużo radości i jest przyjemnym wypoczynkiem. Świeże powietrze, urokliwe widoki oraz sielski klimat górskich wioseczek, sprawiają, że turyści nie chcą wracać do domu. Jednak pobyt w górach to również przemierzanie szlaków turystycznych i wyzwanie dla organizmu.

Wędrówki pieszymi szlakami górskimi nierzadko wymagają dobrej kondycji, sprawności fizycznej, a także odpowiedniego ubioru. O ile wygodne spodnie, bluzki i kurtki chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, o tyle obuwie przesądza praktycznie o całym przebiegu wędrówki.

Jakie wybrać buty damskie na wycieczkę w góry?

Z doborem odpowiedniego obuwia w góry chyba największy problem mają kobiety. Panowie ze względu na swój męski styl ubierania, z reguły mają przy sobie parę butów na płaskiej, grubej podeszwie, które charakteryzują się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża. Dlatego mogą oni planować nawet spontaniczne wypady w góry. Nieco inaczej wygląda sprawa u kobiet, które powinny bardzo starannie dobierać buty damskie na górskie wycieczki.

Szpilki, klapki, tenisówki, baleriny należy zostawić na inne okazje. Góry to skaliste, kamieniste i piaszczyste szlaki, często wymagające odpowiedniego stawiania stopy na ziemi, dlatego tu bez wątpienia niezbędne okażą się buty z grubą podeszwą zapewniające dobrą przyczepność do różnego typu podłoża, często nierównego i śliskiego.

Należy pamiętać o tym, że właściwie dobrane buty damskie zakładane na wędrówki szlakami górskimi zapewniają nie tylko komfort chodzenia, ale także zabezpieczają przed kontuzjami. Stopy składają się z drobnych kości i w sytuacji najmniejszego skręcania lub złego ustawienia stóp pojawia się ryzyko urazu.  

Dlatego dobór obuwia na wyjazd w góry jest sprawą priorytetową, musi ono być nie tylko wygodne, ale także gwarantować właściwą przyczepność do podłoża nawet w najbardziej niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Ponadto wybierając buty damskie w góry, nie należy kierować się względami estetycznymi. Szlak górski to nie salon mody ani dyskoteka. Tu liczy się funkcjonalność i bezpieczeństwo. Obuwie w góry musi równie być wodoodporne, dlatego warto wybierać modele z materiałów nieprzemakalnych.

Dopasowanie butów damskich na górskie wycieczki do pory roku

Szukając obuwia na wypad w góry, należy dostosować je do pory roku. Latem warto wybierać trapery albo niskie buty górskie sięgające za kostkę. Ważne, aby były lekkie i przepuszczały powietrze, jednocześnie absorbując pot. Natomiast zimą należy wybierać wysokie trekkingowe obuwie lub śniegowce damskie, które zapewniają ochronę stóp przed mrozem. Ważne, aby buty na zimowe wędrówki były antypoślizgowe i zabezpieczały przed potknięciami się na oblodzonych powierzchniach.

Obuwie na zimę w góry jest nieco cieńsze od lekkich taperów, jednak  ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi okazuje się nie do przecenienia. Odradzamy w letnie dni zakładania sandałów, nawet w upały. Obecnie na rynku znajduje się bardzo szeroki wybór obuwia trekkingowego wykonanego z cienkich, oddychających materiałów, które zapewniają suchość stóp nawet przez wiele godzin.

Natomiast panie decydujące się na spacery po górskich szlakach w deszczowe dni mogą założyć kalosze damskie, ale też nie każde. Preferowane są tylko te z grubymi podeszwami, wykonane z antypoślizgowych tworzyw. Warto pamiętać o tym, że piesze wycieczki w góry deszczową porą to mało atrakcyjny pomysł. Można jednak wybrać się na spacery po leśnych drogach lub na grzyby.

Reasumując, każda z pań wybierająca się w góry powinna pamiętać, że szpilki i klapki to nie jest dobry pomysł na tego typu wyprawy. Tu liczy się wygoda, bezpieczeństwo, zdrowie i komfort. W ofercie sklepu Lovet znajduje się wiele butów damskich przeznaczonych na górskie wycieczki. Wiele z nich charakteryzuje się ciekawymi fasonami i modnymi kolorami.

Leave A Reply

Navigate