Najczęstsze błędy medyczne

Najczęstsze błędy medyczne

Do najczęstszych błędów medycznych, którymi zajmują się sądy i prokuratorzy, należą przedwczesny wypis, zła diagnoza, niewykonanie badań oraz śmierć pacjenta. Co istotne, z roku na rok liczba spraw zgłoszonych do prokuratury jest większa. Sądy również coraz częściej zasądzają wysokie odszkodowania dla poszkodowanych od służby zdrowia. Według statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości w latach 2014-2017 kwota zadośćuczynień oraz odszkodowań wzrosła aż o 70%. Co warto wiedzieć, jeśli chodzi o najczęstsze błędy medyczne i jak walczyć o swoje prawa?

Jak udowodnić błąd lekarski?

Kluczem do uzyskania odszkodowania jest udowodnienie błędu lekarskiego. Niejednokrotnie błąd lekarski rujnuje całe życie. A to wszystko przez zatrważające pomyłki lekarzy, niedopilnowane warunki sanitarne czy błędy służby zdrowia. Oczywiście niektóre błędy są tak poważne, że nic nie zrekompensuje poniesionych strat, jednak warto walczyć o swoje prawa, jeśli dokonano zaniedbań. Renta, zadośćuczynienie mogą okazać się jedyną pomocą dla pacjenta.

Z nieoficjalnych źródeł wynika, że w Polsce każdego roku ponad 40 tysięcy osób jest poszkodowanych w związku z błędami medycznymi. Co istotne, obok Łotwy i Słowacji to właśnie Polska jest krajem, gdzie występuje największa śmiertelność w wyniku powikłań wśród pacjentów pooperacyjnych. Przekłada się to nawet na kilkanaście procent operowanych. Udowodnienie błędu lekarskiego jest trudne, jednak ma kluczowe znaczenie, gdy chcemy walczyć o odszkodowanie.

Odszkodowanie za błąd medyczny

W wielu przypadkach roszczenia mające związek z błędem medycznym są niemożliwe do udowodnienia, jednak można wówczas wywalczyć wysokie zadośćuczynienie związane z naruszeniem praw pacjenta. Roszczenia o zadośćuczynienie i odszkodowanie w związku z błędem lekarskim, medycznym bądź naruszeniem praw pacjenta mogą otrzymać bezpośrednio poszkodowani pacjenci, u których doszło do uszczerbku na zdrowiu i powstała krzywda ze względu na nieprawidłowe działanie pracownika jednostki służby zdrowia.

Jakie są najczęstsze błędy medyczne i zaniedbania?

  • zaniedbania podczas porodów – niewykonanie w odpowiednim momencie cesarskiego cięcia, pozostawienie w jamie macicy resztek porodowych,
  • niedostateczna sterylizacja sprzętu podczas badań bądź zabiegów, np. zakażenie gronkowcem,
  • źle wykonane zabiegi kończyn górnych i dolnych.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *