Parawan nawannowy – jak dopasować go do swojej łazienki

Dylematem każdej osoby, która przeprowadza remont łazienki lub urządza się w nowym mieszkaniu jest wybór pomiędzy kabiną a wanną. Niewiele osób może pozwolić sobie na oba rozwiązania, a w niektórych przypadkach pomieszczenie jest tak małe, że jedyną możliwą opcją jest prysznic. Jeśli jednak nasza łazienka ma średni rozmiar, ale nie chcemy drastycznie ograniczać wolnej przestrzeni, można zdecydować się na pośredni wariant – wannę ze ścianką. To najlepsza alternatywa, dzięki której w zależności od własnych potrzeb, będziemy mogli skorzystać z relaksującej kąpieli lub wziąć szybki poranny prysznic.

Elementem, którego wybór musimy dokładnie przemyśleć jest parawan nawannowy. Jakie rodzaje są dostępne na rynku?

Parawany wahadłowe 

Tego typu modele składają się tylko z jednego skrzydła, które otwiera się podobnie jak drzwi. Pojedynczy panel można zamontować w bardzo łatwy sposób, za pomocą pionowego profilu. Jego użytkowanie jest również bardzo proste, gdyż niezależnie od tego czy znajdujemy się w środku, czy na zewnątrz wanny, wystarczy popchnąć lub pociągnąć parawan. Jest to także najbardziej ekonomiczna opcja.

W jakim przypadku warto zdecydować się na taki parawan nawannowy? Przede wszystkim wtedy, gdy nasza wanna jest stosunkowo krótka i nie wymaga pełnej zabudowy. Szerokość takich paneli najczęściej wynosi około 1 m, dlatego należy mieć na uwadze fakt, iż istnieje spore ryzyko zachlapania łazienki, jeśli z prysznica będą korzystać dzieci. Parawan wahadłowy najlepiej sprawdzi się w mieszkaniach, w których domownikami są wyłącznie osoby dorosłe, będące w stanie umiejętnie manewrować rączką prysznica. Warto zaznaczyć, że takie modele są bardzo łatwe do utrzymania w czystości, a ich czyszczenie zajmuje zaledwie kilka chwil.

Parawany składane

Cieszą się największą popularnością ze względu na wysoki komfort użytkowania oraz z uwagi na fakt, że skutecznie osłaniają łazienkę przed zachlapaniem. Takie parawany składają się z różnej liczby skrzydeł, które można zginać, najczęściej są to jednak dwa albo trzy panele. Dzięki temu, po wzięciu prysznica wystarczy złożyć ścianki, aby uzyskać większą ilość wolnej przestrzeni i poprawić cyrkulację powietrza. Najczęściej spotykane są parawany składane do wewnątrz. Znajdują zastosowanie przy wannach, które mają nietypowe kształty oraz niestandardowe rozmiary.

Taki parawan nawannowy sprawdzi się zarówno w niewielkich łazienkach, jak i sporej wielkości pomieszczeniach. Jest łatwy w montażu i nie wymaga obecności prowadnic. Warto jednak pamiętać, że im dłuższa wanna, tym większa powinna być liczba paneli, z których składa się osłona.

Parawany dwuczęściowe

W tym przypadku mamy do czynienia z modelami, które składają się z dwóch elementów, z czego jeden jest nieruchomy, zaś drugi otwiera się wahadłowo. Osłona jest montowana po obu stronach ściany, dlatego znakomicie sprawdzi się jako parawan do bardzo dużych wanien, zabudowanych na całej długości ściany. Jakie są zalety tego rozwiązania? Przede wszystkim możemy liczyć na pełną ochronę podłogi przed zachlapaniem, gdyż ani jedna kropla wody nie ma prawa wydostać się na zewnątrz. Taki parawan nawannowy bardzo przypomina kabinę, przez co podobnie jak w jej przypadku, może sprawiać trudności przy czyszczeniu. W trudno dostępnych miejscach będzie gromadzić się osad, który trzeba regularnie usuwać jeśli chcemy, aby całość lśniła czystością.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *