Poradnia otolaryngologiczna – zakres wykonywanych badań

Schorzenia lub choroby nosa, zatok, gardła, krtani czy uszu mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Poradnia otolaryngologiczna zajmuje się diagnostyką, a następnie wdrożeniem odpowiedniego leczenia. Laryngolog wykonuje odpowiednie badania, które służą diagnozowaniu schorzeń i zaburzeń w obrębie głowy. 

Kiedy powinniśmy udać się do laryngologa lub otolaryngologa?

Powodów do umówienia się na wizytę u laryngologa bądź otolaryngologa może być wiele. Pierwszy z nich specjalizuje się w leczeniu chorób nosa, zatok, gardła oraz krtani, drugi natomiast również w schorzeniach uszu. Jakie objawy powinny skłonić nas do odwiedzenia specjalisty? Na wizytę do poradni otolaryngologicznej powinniśmy się umówić w sytuacji pogorszenia słuchu, bólu ucha, szumów usznych, obcego ciała w uchu, zawrotów głowy, zaburzeń równowagi, bólu zatok, przewlekłego nieżytu nosa, polipów w nosie, skrzywionej przegrody nosowej, częstego krwawienia z nosa, ciała obcego w jamie nosowej, chrapania, bezdechu sennego, trudności z połykaniem, problemów z głosem czy podejrzenia nowotworu.

Poradnia otolaryngologiczna Kraków – rodzaje badań

W poradni laryngologicznej wykonać możemy szereg specjalistycznych badań, które umożliwią prawidłowe rozpoznanie problemu. Otolaryngolog przy wykorzystaniu wziernika ocenić może stan ucha środkowego i błony bębenkowej. Wykonanie odpowiednich testów pozwala natomiast ocenić drożność trąbki słuchowej. Wziernikiem wykonać można również badanie jamy nosowej. Ocena gardła i jamy ustnej możliwa jest przy użyciu szpatułki.

Badanie wideonystagmograficzne (VNG) pozwala na zdiagnozowanie zawrotów głowy oraz problemów z równowagą. Dzięki kamerze znajdującej się w specjalnych goglach umieszczanych na oczach pacjenta, rejestrowane są ruchy oczopląsowe gałek ocznych. VNG wykonuje się w różnych pozycjach ciała oraz podczas wlewania do uszu pacjenta zimnej bądź ciepłej wody.

Audiometria natomiast umożliwia ocenę stanu słuchu. Badanie polega na umieszczeniu pacjenta w specjalistycznej kabinie, w której panuje cisza akustyczna. Zakłada on słuchawki, poprzez które przyjmuje dźwięki o różnym natężeniu i częstotliwości do jednego ucha, następnie do drugiego – po usłyszeniu dźwięku musi nacisnąć przycisk. Badanie umożliwia określenie tzw. progu słyszenia (najcichszego dźwięku).

Dodatkowo laryngolog Kraków wykonuje zabiegi niwelujące drożność nosa, chrapanie, bezdech senny, krwawienie z nosa czy usuwanie patologicznych zmian w nosie, jamie ustnej lub gardle.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *