Zastosowanie flockowania

Pod nazwą “flockowanie” znajduje się określony proces technologiczny polegający na nakładaniu ozdobnej warstwy z tekstylnej strzyży np. na ubraniu, szkle, gumie, tworzywie sztucznym. Z flockowaniem można się spotkać, przeglądając oferty odzieży reklamowej. Sam proces określa strzyżę tekstylną, inaczej mówiąc, włókna z tworzywa sztucznego pocięte na odcinki, których długość wynosi od 0,3 do 5 mm.

Flockowanie, czyli technologia FLOCK

Flockowanie może odbywać się elektrostatycznie w polu wysokiego napięcia. Co to oznacza? Elektrostatyczne flockowanie opiera się na wprowadzaniu włókien tekstylnych do pola wysokiego napięcia. Włókna te muszą mieć oczywiście określone własności, a samo pole wysokiego napięcia – odpowiednią moc. Dzięki temu możliwe jest wprawienie włókien w ruch jako nośników ładunku między potencjałami.

Choć opis tej metody może brzmieć skomplikowanie, w gruncie rzeczy flockowanie jest stosowane od dawna w wielu przemysłach. Spotkamy się z nim w branży samochodwej, zabawkarskiej, przy produkcji opakowań czy odzieży reklamowej.

Zalety flockowania

Materiał, który przeszedł proces flockowania, jest wysoce odporny na ścieranie. Dodatkowo, świetnie absorbuje dźwięk. Co jest istotne w przypadku odzieży, nie ulega uszkodzeniu podczas prania i czyszczenia. Przedmiot, który ma zostać flockowany, pokrywa się klejem. Klej nanoszony jest pistoletem natryskowym, metodą sitodruku lub wałkiem. Kolejno flokiem pokrywa się warstwę kleju za pomocą urządzenia elektrostatycznego.

Zastosowanie flockowania

Flockowanie ma bardzo szerokie zastosowanie w najróżniejszych przemysłach. Metodę tę wykorzystuje się w branży samochodowej, konkretnie w przypadku tapicerki samochodowej, a także w przemyśle budowlanym, meblowym, obuwniczym, tekstylnym, zabawkarskim. Co ciekawe, w ostatnich latach flockowanie cieszy się ogromną popularnością w przemyśle reklamowym. To właśnie ten niezwykły proces pozwala na wykonywanie różnego rodzaju pudełek drewnianych, gadżetów reklamowych, np. podstawek czy wkładów na medale.

Więcej na temat flockowania można przeczytać na stronie Alterflock.pl

Udostępnij:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *