Zastosowanie kwasu salicylowego

W kosmetyce bardzo często wykorzystywany jest kwas salicylowy. Z jego pomocą można zażegnać wiele problemów związanych ze skórą twarzy. Warto jednak wiedzieć, czym tak naprawdę jest owy kwas i jak należy go stosować.

Kwas salicylowy – co to takiego?

Chyba każda kobieta spotkała się już ze specyfikiem, jakim jest wspomniany wcześniej kwas salicylowy. Współcześnie kwas ten jest jednym z głównych składników kosmetyków, które pomagają w walce z trądzikiem. Problem ten dotyka dziś szczególnie osoby młode, które znajdują się w okresie dojrzewania. Kwas salicylowy to kwas z grupy BHA. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to jedyny kwas z tej grupy, który jest dziś wykorzystywany w kosmetyce. Wiele osób błędnie kojarzy sobie nazwę tego kwasu ze spirytusem salicylowym, dlatego też wśród społeczeństwa panuje przekonanie, że kwas ten jest silnie działającym specyfikiwm. Nic w tym bardziej mylnego. Oczywiście kwas wykazuje silne działanie antybakteryjne i antygrzybiczne, ale nie szkodzi zdrowiu. Gdy jest niewłaściwie stosowany może powodować przesuszenia skóry i delikatne podrażnienia, ale nie przyniesie większych problemów. Ciekawostką jest tutaj fakt, że owy kwas pozyskiwany jest metodą sztuczną z kory wierzby.

Jak używać kwas salicylowy?

Kwas ten znaleźć można przede wszystkim w kosmetykach, które pomagają w walce z trądzikiem. Dlaczego akurat tam? Kwas ten wykazuje bardzo silne działanie antybakteryjne i antygrzybiczne. Przyspiesza również gojenie się ran trądzikowych. Jakiekolwiek zmiany powstają w znacznie wolniejszym tempie. Regularnie stosowany kwas salicylowy sprawia również, że mniej widoczne są wszelkie przebarwienia. Nie należy tylko przesadzać z ilością kosmetyków zawierających owy kwas, gdyż może on nadmiernie przesuszać skórę. Specyfik ten przeznaczony jest głównie dla osób, których skóra twarzy jest tłusta i skłonna do wyprysków. Trądzik młodzieńczy może być również leczony za pomocą tego kwasu. Są jednak przypadki, kiedy to kwas ten nie powinien być stosowany. Dotyczy to głównie kobiet w ciąży lub pań, które karmią piersią. Jak stosować taki kwas? Można udać się do najbliżej drogerii lub apteki i zakupić tonik z kwasem salicylowym. Warto przemywać twarz takim tonikiem codziennie, najlepiej rano. Jeśli twarz zacznie się przesuszać lepiej zmniejszyć częstotliwość użycia tego specyfiku. Jeśli chodzi o kremy, to są one przepisywane przez dermatologów. Kwas, jaki znajduje się w preparatach leczących trądzik ma zdecydowanie wyższe stężenie, dlatego leki takie nie mogą być sprzedawane bez recepty. Przed rozpoczęciem takiej kuracji trzeba przede wszystkim udać się do specjalisty, który doradzi i przepisze odpowiednie leki.

Trądzik i inne choroby skórne mogą znacznie wpływać na pogorszenie się samooceny. Nie należy bagatelizować takich problemów, szczególnie jeśli dotyczą osób młodych. Leki z kwasem salicylowym są czasami bardzo drogie, jednak jest to inwestycja w zdrowie, dlatego nie powinno się na nich oszczędzać. Jednak na początku trzeba udać się oczywiście do dermatologa.

Leave A Reply

Navigate