3 najmodniejsze aktywności, które możesz uprawiać na świeżym powietrzu

Przyszła wiosna — najlepszy czas w roku, kiedy warto pomyśleć o zwiększeniu aktywności fizycznej. Zanim przyjdzie lato i zrobi się zbyt gorąco, można wykorzystać miesiące takie jak kwiecień, maj i czerwiec, na powrót do noworocznych postanowień i rozruszanie się po zimowych dniach pełnych pracy zdalnej. Według badań – 5 minut dziennie, spędzone na zewnątrz — wystarczy, żeby znacząco polepszyć samopoczucie. To do dzieła!

1. Hiking – nowa nazwa dla spacerów, czyli aktywności fizycznej uprawianej już 250 lat temu.

W Polsce już za czasów szlacheckich dużą popularnością cieszyły się spacery. Długie, powolne. Podczas których wszyscy zebrani zachwycali się pięknem przyrody i swojej ojczyzny.

W XXI w. warto nieco zmienić perspektywę i przenieść “zwykły” spacer na nieco wyższy poziom. Przede wszystkim można zacząć od zaplanowania częstotliwości, z jaką chcemy wędrować. Może to być raz na dwa tygodnie (co wcale nie jest małym przedsięwzięciem, jeśli przez ostatnie pół roku nie wychodziliście dalej niż na zakupy do pobliskiego marketu) lub co drugi dzień.

Najważniejsze jest, żeby sama organizacja pieszych wędrówek sprawiała Wam przyjemność. Wybierzcie miejsce, które chcielibyście zobaczyć, a które nie jest oddalone więcej niż 50km od waszego domu — w ten sposób unikniecie przemęczenia, które na pewno pojawiłoby się jeszcze przed wyjściem z auta. 🙂

Ostatnim, naprawdę istotnym elementem planowania jest trasa samego spaceru. Jeśli wybraliśmy szlak pieszy — nie ma czym się martwić. Jeśli zdecydowaliśmy się ruszyć z nieznane — koniecznie trzeba podpytać znajomych lub okolicznych mieszkańców a najlepiej wcześniej sprawdzić to miejsce. Zdarza się, szczególnie wiosną, że niektóre drogi mogą okazać się nie do przejścia ze względu na błoto lub prace na polach.

Weźcie ze sobą słuchawki, jeśli lubicie słuchać muzyki. Do plecaka włóżcie ulubiony napój lub herbatę. Nie zapomnijcie też o przekąskach, które mogą okazać się przemiłym dopełnieniem tej wyprawy. No i ostatnia sprawa: weźcie ze sobą dobre nastawienie. Nawet najpiękniejsze miejsca i najlepiej zaplanowana trasa nie sprawią Wam radości, jeśli tak naprawdę nie będziecie chcieli tam być.

2. Jazda na rowerze — aktywność fizyczna pełna zalet

Jeśli Wasz rower kurzy się gdzieś w piwnicy lub garażu — wiosna to najlepszy czas, żeby go stamtąd wydostać. Szczególnie jeśli jesteście już po 30stce. Dlaczego? Według badań jazda na rowerze poprawia pracę serca. Zwiększa też dotlenienie krwii oraz ogólną wydolność. Dzięki temu zmniejsza ryzyko zawału. Jeśli jednak w czasie jazdy poczujesz jakikolwiek ból w klatce piersiowej — jak najszybciej skontaktuj się np. z kardiolog Poznań.

W porównaniu do hikingu — czyli pieszych wycieczek — jazda na rowerze pozwala na zobaczenie o wiele więcej w takim samym czasie. Wszystko to za sprawą dwóch kółek. Siła, jaką trzeba włożyć w pedałowanie, jest nie bez znaczenia – to dzięki temu ruchowi, powtarzane regularnie wzrośnie siła i wytrzymałość mięśni na łydkach i udach.

Na początek polecamy wybrać krótkie trasy. Podobnie, jak w przypadku pieszych wędrówek, mogą to być wyjazdy raz na dwa tygodnie, podczas których przejedziesz około 1-2km.

Wydaje Ci się mało? Jeśli tak, to po 3 dniach powtórz ten dystans. A później stopniowo (to bardzo ważne!) zwiększaj długość tras.

3. Ćwiczenia siłowe… W parku?

Przy okazji wizyty w okolicznym parku dobrze jest rozejrzeć się czy nie ma w nim czegoś w rodzaju siłowni na świeżym powietrzu. Choć może ona się wydawać zabawką dla biegających nieopodal dzieci — wiele znajdujących się na niej maszyn nie odbiega wcale od tych znajdujących się w takiej tradycyjnej siłowni — przynajmniej nie pod względem techniki wykonywanych ćwiczeń.

Jeśli czujecie się nieswojo ze świadomością, że będzie na Was patrzeć tłum rodzin z dziećmi — na pierwszą wizytę w takiej siłowni warto wybrać się wieczorem. Dni są coraz dłuższe, więc po godzinie 18.00 powinno być jeszcze jasno. Wtedy na spokojnie zapoznaj się ze wszystkimi dostępnymi maszynami. Wśród nich mogą znaleźć się m.in. orbitrek czy wioślarz. Przy wszystkich powinny być naklejki z informacjami jak poprawnie wykonywać na nich ćwiczenia i na co zwracać uwagę.

Zanim zdecydujesz się wykonać trening — wykorzystaj dostępne w parku ścieżki, żeby się rozgrzać. Potruchtaj, pamiętaj o wymachach rąk, rozgrzej barki, stawy łokciowe, nadgarstkowe. Kolana i biodra również warto rozruszać przed właściwym treningiem.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu wiosną…

To pewność, że latem będziesz wyglądać nieco lepiej. Że zastane po leniwej zimie mięśnie znowu zaczną się rozbudowywać. Ponadto najnowsze badania pokazują, że ruch daje nam nawet więcej szczęścia niż pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *