Astygmatyzm oka – trudny w zdiagnozowaniu problem

Zaburzenia widzenia i choroby wzroku są bardzo popularne, a wiele z nich z racji wydłużającej się średniej długości życia dotknie również nas.

Praktycznie każdy człowiek w pewnym wieku zaczyna widzieć nieco słabiej. Całe szczęście, że dziś możemy sobie radzić dzięki zdobyczom medycyny coraz lepiej objawami starzenia się naszego organizmu. Są również takie choroby, które pojawiają się w różnych momentach życia i niekoniecznie mają coś wspólnego z upływem czasu. To chociażby astygmatyzm.

Astygmatyzm oka – czym jest?

            Astygmatyzm czyli innymi słowy niezborność oka, to wada objawiająca się zniekształconym widzeniem. Wynika to z niesferyczności rogówki oka. Pojawiające się na niej krzywizny docierające do oka promienie światła nie są ogniskowane w sposób prawidłowy i efektem tego jest widzenie nieostre, rozmyte tak z bliska jak i większej odległości. Astygmatyzm może być również spowodowany uszkodzeniem lub deformacją gałki ocznej lub soczewki.

Diagnostyka astygmatyzmu

            Diagnozowanie astygmatyzmu jest nieco utrudnione. Wynika to przede wszystkim z faktu, że występuje on często w parze z krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Przez to pojawiają się kolejne czynniki, które utrudniają poprawne i szybkie zdiagnozowanie problemu. Oczywiście dzisiejsze metody diagnostyczne również się mocno rozwinęły, więc astygmatyzm oka diagnozowany jest często przy użyciu nowoczesnej aparatury takiej jak keratoskop. Dodatkowo wykorzystuje się jeszcze nowoczesne metody jak chociażby wideokeratografia. To znacząco skraca czas diagnostyki astygmatyzmu i pozwala na jego rozpoznanie nie obarczone takim ryzykiem błędu diagnostycznego jak przed laty. Istnieją również domowe sposoby na wstępne zbadanie swoich oczu. Wystarczy spojrzeć na obrazek z promieniście rozchodzącymi się od środka liniami we wszystkich kierunkach. Osoba z astygmatyzmem często będzie widziała rozmyte linie, a niektóre z nich będą różnić się wyrazistością koloru. Mogą być one również pozornie zakrzywione. To oczywiście jedynie wstępne badanie, które powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty.

Leczenie – okulary i soczewki

            Leczenie astygmatyzmu to przede wszystkim okulary i soczewki kontaktowe. Jest to wada refrakcji, którą koryguje się przy użyciu szkieł cylindrycznych. Skuteczność działania soczewek zależy od ich odpowiedniego dobrania pod kątem mocy załamywania światła. Muszą być one wykonane zgodnie z indywidualnymi potrzebami pacjenta. Często oba szkła zasadniczo się od siebie różnią i posiadają zupełnie inne cechy, zależne od problemów pacjenta z danym okiem. W przypadku astygmatyzmu różnice te mogą być naprawdę spore.

Autor tekstu: mojepierwszesoczewki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *