Czym zajmuje się stomatolog?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym zajmuje się stomatolog. Czy jest to taki sam zawód jak dentysta? Wyjaśniam, kiedy należy się udać do stomatologa i jakie dolegliwości zgłaszamy do lekarza właśnie tej specjalizacji.

Dentysta czy stomatolog?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że leczeniem zębów, jamy ustnej, a także obszarów twarzoczaszki zajmuje się stomatolog. Tytuł ten przysługiwał absolwentom uczelni medycznych, którzy ukończyli studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym, zanim Polska przystąpiła do UE. Później, a dokładnie po 1 maja 2004 roku, zaczął obowiązywać tytuł lekarz dentysta. Współcześnie obie te nazwy funkcjonują zamiennie.

Obszar działań stomatologa

Stomatologia jest naprawdę szerokim działem medycyny. Nie ogranicza się wyłącznie do leczenia zachowawczego. Absolwenci mają do wyboru kilka specjalizacji: stomatologia dziecięca, stomatologia zachowawcza z endodoncją (leczeniem kanałowym), chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, protetyka stomatologiczna, periodontologia, zdrowie publiczne, epidemiologia. Lekarz stomatolog może więc zajmować się rozmaitymi działaniami.

Czym zajmuje się stomatolog?

Stomatologia zachowawcza obejmuje profilaktykę próchnicy, leczenie chorobowo zmienionych tkanek zęba. Endodoncja to inaczej leczenie kanałowe. Innym obszarem jest stomatologia dziecięca, którą określa się także jako pedodoncję. Skupia się na leczeniu zębów małych pacjentów.

Inną specjalizacją jest chirurgia stomatologiczna, czyli mała chirurgia jamy ustnej. Do stomatologa chirurga można się udać wtedy, gdy chcemy usunąć np. zęby mądrości. Z kolei leczeniem złamań, nowotworów w obrębie twarzoczaszki, zmian zapalnych zajmuje się chirurgia szczękowo-twarzowa.

Ortodoncja, która jest nazywana ortopedią szczękowo-twarzową, skupia się na zapobieganiu, rozpoznawaniu, a także leczeniu wad zgryzu. Ortodonta wykorzystuje w swojej pracy materiały ortodontyczne. Inną dziedziną jest protetyka stomatologiczna (pedodoncja), której zadaniem jest odtwarzanie ubytków uzębienia, przywracanie właściwych funkcji narządu żucia. Stosuje się w tym celu protezy dentystyczne. Periodontologia skupia się z kolei na profilaktyce oraz leczeniu chorób przyzębia oraz śluzówki jamy ustnej. Warto dodać, że specjalizacje typu zdrowie publiczne i epidemiologia są dostępne zarówno dla stomatologów, jak i lekarzy innych specjalności. Jak widać, stomatolog może wybrać różne kierunki na swojej drodze zawodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *