Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Myjki ultradźwiękowe pozwalają na usunięcie zanieczyszczeń z rozmaitych narzędzi, podzespołów czy komponentów. Nie ma znaczenia rodzaj czyszczonej powierzchni. Co istotne, cały zabieg jest wysoce skuteczny i pozwala na usuwanie zabrudzeń nawet z trudno dostępnych miejsc.

Dlaczego warto zdecydować się na myjkę ultradźwiękową?

Myjka ultradźwiękowa to wysoce zaawansowane technologicznie urządzenie. W procesie czyszczenia wykorzystuje zjawisko kawitacji. Wytwarzane są fale ciśnieniowe o wysokiej częstotliwości. Pozwala to na pojawienie się ogromnej liczby pęcherzyków, które implodują na powierzchni danego przedmiotu. Myjki ultradźwiękowe pozwalają na pozbycie się zabrudzeń m.in. z olejów, pyłów, smarów, wiór, past polerskich. Wszelkie cząstki są skutecznie usuwane. To dlatego myjki ultradźwiękowe uważane są za najbardziej precyzyjne.

Korzystanie z myjek ultradźwiękowych jest bezpieczne. Nie uszkadzają one w żaden sposób czyszczącej powierzchni, gdyż proces kawitacji nie ma negatywnych efektów. Chcąc wyeliminować ryzyko uszkodzenia delikatnych elementów, warto zdecydować się na tego typu sprzęt. Ważne, aby stosować urządzenia najwyższej jakości. Tylko wtedy proces czyszczenia okaże się skuteczny.

Jak działa myjka ultradźwiękowa?

Jak dokładnie działają myjki ultradźwiękowe? Efekt czyszczący powstaje poprzez przenoszenie niewidocznych dla ludzkiego oka fal przez wodę, która zawiera płyn czyszczący. Efektem jest powstanie wielu ognisk kawitacji, czyli mikropęcherzyków. Implodują one w wyniku działania tych samych fal dźwiękowych. To właśnie implozja mikropęcherzyków powoduje szybkie zmiany ciśnienia, które oddzielają cząsteczki brudu od powierzchni mytego przedmiotu. Skutkiem jest dokładnie wyczyszczona dowolna powierzchnia zanurzona w myjce. Nie ma konieczności uporczywego szorowania! Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku delikatnych przedmiotów, które w procesie tradycyjnego czyszczenia mogłyby zostać uszkodzone.

Ta niezwykle skuteczna metoda została odkryta przypadkowo. Czyszczące oddziaływanie ultradźwięków odkryto już w latach 30. ubiegłego wieku. Miało to miejsce podczas eksperymentu w Amerykańskiej Korporacji Radiowej w New Jersey. Z kolei pierwsze myjki ultradźwiękowe powstały w latach 50. XX wieku. Obecnie technologia ultradźwiękowego czyszczenia jest powszechnie stosowana. Możemy ją spotkać w rozmaitych gałęziach przemysłu, w medycynie czy nawet w naszych domach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *