Jak robić wysokiej jakości portrety za pomocą smartfona?

Dzięki smartfonom robienie zdjęć stało się niezwykle popularnym hobby. Sięgamy po aparat, żeby utrwalić ważne wydarzenia z naszego życia, ale także chętnie robimy zdjęcia, zabawnych, czy nietypowych zdarzeń, które później umieszczamy na serwisach społecznościowych. Jednak z pewnością jednym z najpopularniejszych typów fotografii, jest fotografia portretowa. Chętnie robimy zdjęcia innym, jak również sobie, wykonując tzw. selfie.

Nowoczesne smartfony są wyposażone w doskonałe aparaty i potrafią robić bardzo dobre zdjęcia portretowe. Obecnie smartfony jeszcze nie są w stanie konkurować z profesjonalnym sprzętem, ale jeśli dobrze wykonasz zdjęcie, różnica w jakości obrazu będzie minimalna. Poniżej przedstawimy najważniejsze wskazówki, które sprawią, że Twoje fotki będą jeszcze lepiej się prezentować.

Zapoznaj się z trybem portretowym swojego smartfona.

Jeśli posiadasz nowoczesny smartfon, są duże szanse, że posiada on tryb portretowy. W przeszłości ta opcja nie była jeszcze dobrze dopracowana. Tryb portretowy nadmiernie przetwarzał obrazy i w ostateczności zdjęcia wyglądały zbyt sztucznie. Często też oprogramowanie nie było w stanie całkowicie oddzielić fotografowanego obiektu od tła, co skutkowało rozmytymi pasmami włosów w kadrze.

Obecnie tryb portretowy w naszych smartfonach działa zupełnie inaczej. Teraz, dzięki wykorzystywaniu odpowiednich algorytmów przetwarzających obraz pozwala on robić bardzo dobre zdjęcia. Najczęściej ten tryb wykorzystuje standardowe obiektywy i łącząc ich pracę z teleobiektywem, aby uzyskać efekt głębi. Problem polega na tym, że te dwa typy obiektywów wykorzystują inne apertury, co oznacza, że otrzymują różne ilości światła. Dlatego podczas fotografowania może być konieczne znalezienie się w pewnej, określonej odległości od fotografowanego obiektu, o czym powinna poinformować nas aplikacja obsługująca aparat.

Jeżeli korzystasz z trybu portretowego, spróbuj zrobić kilka zdjęć i sprawdź, czy otrzymany wynik jest satysfakcjonujący. Wybieraj miejsca z dobrym oświetleniem, w przeciwnym razie w tle obrazu może pojawić się zbyt dużo szumu.

Zwróć uwagę na światło.

Jeśli chodzi o odpowiednią ekspozycję zdjęcia, sposób oświetlenia fotografowanego obiektu ma kluczowe znaczenie. 

Uwaga: używanie lampy błyskowej nie jest najlepszą opcją. Jej światło jest zbyt ostre, otrzymamy nienaturalny kolor skóry, oraz nieestetyczne cienie. Poza tym wykonując zdjęcia z lampą błyskową, jest spora szansa, że na naszych portretach powstanie tzw. efekt czerwonych oczu.

Dlatego staraj się używać dowolnego dostępnego światła naturalnego lub sztucznego. Możesz być tym faktem zaskoczony, ale pochmurne dni są lepsze do wykonywania portretów niż jasne i słoneczne popołudnia. Kiedy niebo jest zachmurzone, oświetlenie obiektu będzie bardziej jednolite, a miękki blask słońca w naturalny sposób wydobędzie niezbędne detale. To samo dotyczy fotografii w pomieszczeniach. Światło, które przenika przez warstwę chmur i wpada przez okno, doskonale podkreśla nastrój chwili. 

Oczywiście, jeżeli nie możemy skorzystać ze światła naturalnego, powinniśmy odpowiednio doświetlić fotografowaną osobę dostępnymi źródłami oświetlenia. Mogą to być lampki nocne, a nawet latarki. Jeśli światło będzie zbyt ostre, możemy odbić je np. od kartki papieru, którą wykorzystamy, jak blendnę fotograficzną.

Podejdź bliżej.

Im bliżej obiektu znajdujesz się, tym mocniej skupisz się na fotografowanej osobie i tym bardziej rozmyte staje się tło. Jest to powszechna zasada stosowana w fotografii. Oczywiście to, jak blisko należy się zbliżyć, zależy od rodzaju ujęcia, które chcesz wykonać.

W przeciwieństwie do lustrzanek cyfrowych i profesjonalnych aparatów, w telefonie nie można kontrolować głębi ostrości poprzez zmianę przysłony, więc najlepiej użyć odległości, aby uzyskać efekt bokeh. Im bardziej naturalny bokeh, tym lepiej. Efekt ten jest tym wyraźniejszy, jeśli odległość między obiektem a tłem jest duża. Na przykład sfotografuj kogoś w zbliżeniu z większą perspektywą za nim – wtedy kontrast przestrzenny będzie o wiele wyraźniejszy.

Rób dużo zdjęć.

Portrety to niezwykle subiektywny rodzaj fotografii, choćby dlatego, że są w dużej mierze osobiste. Z tego powodu przygotuj się na zrobienie przynajmniej kilku ujęć podczas sesji, aby uzyskać najlepsze oświetlenie, kompozycję i oczywiście emocje widoczne na zdjęciu.

Oczywiście fotografia portretowa wymaga odpowiedniej praktyki. Z biegiem czasu nauczysz się korzystać z oświetlenia. Zrozumiesz także subtelny wpływ ustawienia aparatu oraz rozpoznasz inne ważne elementy, które sprawiają, że zdjęcie będzie doskonale się prezentować. Dobrze wykonane zdjęcie portretowe nie tylko nadaje się do zmieszczenia na Instagramie, efekt naszej pracy warto zamienić w piękną papierową odbitkę. Zdjęcia możemy wywołać zarówno jako serię standardowych formatów takich jak 10×15 i 10×13, ale także można je utrwalić w dużym formacie na papierze jedwabistym, który doskonale wyeksponuje naszą pracę. Jeśli zamierzasz wywołać zdjęcia, warto to zrobić w jednym ze sprawdzonych fotolabów, polecamy: https://www.fotocentrum.eu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *