Jak wybrać kątownik stolarski?

Kątownik stolarski to jedno z podstawowych narzędzi pomiarowych, które wykorzystuje się podczas wykonywania prac stolarskich i ciesielskich. W sprzedaży są kątowniki, które różnią się wielkością, kształtem oraz materiałem, z którego są wykonane. Cechą wspólną wszystkich kątowników jest stałe ustawienie ramion, które pozwala na szybkie zbadanie lub wyznaczenie kąta 450 i 900. Kątowniki łączą funkcje wielu narzędzi pomiarowych.

Dzięki specyficznej budowie kątownik można ustawić na jednej z krawędzi mierzonego elementu i korygować jego ustawienie równolegle do tej krawędzi, co jak wiadomo, daje dość duże możliwości dokonywania pomiarów i trasowania.

Budowa kątownika stolarskiego

Szukając kątownika stolarskiego warto pamiętać, że krótszy element kątownika to stopka, a dłuższy określa się jako ramię. Tradycyjny prosty kątownik stolarski to przyrząd, który kształtem przypomina dużą literę L. Ramiona są ułożone względem siebie pod kątem prostym. Krótsza stopka jest masywniejsza i grubsza. Dłuższe cieńsze ramie jest osadzone w taki sposób, aby po przyłożeniu stopki kątownika stolarskiego którąkolwiek ze stron do krawędzi mierzonego detalu, można było go ustawić na jego krawędzi. W ten sposób uzyskuje się możliwość precyzyjnego wyznaczania kąta prostego i dokonywania pomiarów, w tym wyznaczania kątów ostrych w celu trasowania detalu do późniejszej obróbki. Ramię i stopka kątownika stolarskiego powinny być oznaczone wyraźną czytelną podziałką. Najlepiej sprawdzają się kątowniki stolarskie, na których podziałka jest grawerowana. W zależności od potrzeb użytkownik może wybierać między kątownikami stolarskimi z dłuższymi lub krótszymi ramionami.

Jaki kątownik stolarski wybrać?

W sprzedaży dostępne są lekkie przyrządy z drewna, łączące drewnianą stopkę z ramieniem z wytrzymałego tworzywa, stolarskie kątowniki aluminiowe, ze stali nierdzewnej lub stalowo-aluminiowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od preferencji użytkownika. Wiele osób wybiera lekkie i tanie kątowniki stolarskie zbudowane z elementów drewnianych lub z tworzywa. Nic dziwnego, ponieważ lekki przyrząd jest wygodny i poręczny podczas wykonywania pomiarów. Alternatywą dla drewnianych kątomierzy stolarskich są modele wykonane z aluminium i stali. Przyrządy aluminiowe charakteryzują się niską wagą i wysoką trwałością.

Jak się okazuje, lekkość nie dla każdego użytkownika jest zaletą. Niektórzy preferują przyrządy cięższe, których masa powoduje, że stabilnie leżą na powierzchni mierzonego elementu. Warto dodać, że w takich przyrządach grubsza stopka jest masywniejsza, a to dodatkowy element ustalający podczas pomiaru. Dobrym rozwiązaniem okazują się również stolarskie kątowniki stalowo-aluminiowe, które łączą stabilną stalową stopkę z lekkim, ale wytrzymałym i precyzyjnym ramieniem. Wybierając kątownik stolarski można rozważyć zakup przyrządu nastawnego z opcją regulacji kąta pomiędzy stopką i ramieniem. Dobrym rozwiązaniem może okazać się też stolarski kątownik stalowy zintegrowany z ekierką do szybkiego wyznaczania kątów 45o, 90o i 130o.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *