Jakie choroby leczy podolog i w jaki sposób dbać o stopy, by uchronić je przed dolegliwościami?

Podolog to specjalista, którego obszarem zainteresowań są ludzkie stopy i ich choroby. Pomaga on w ich prawidłowej pielęgnacji, a w razie potrzeby służy także pomocą w leczeniu. Jakie schorzenia pomoże nam wyleczyć podolog oraz jak pielęgnować nasze stopy, by zawsze były zdrowe i zadbane?

Czym zajmuje się podolog?

Podolog to osoba przyjmująca w gabinecie pacjentów z problemami w obszarze stóp. Posiada on wiedzę z zakresu ortopedii, osteologii, miologii, flebologii, angiologii, neurologii, limfologii i dermatologii, kompleksowo dbając o zdrowie stóp. Podolog Bydgoszcz zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem zmian, które pojawiły się na skórze i paznokciach. Na podstawie dokładnego wywiadu oraz badania jest w stanie określić przyczynę problemu oraz zaproponować najlepszą terapię, która pozwoli przywrócić dobrą kondycję oraz estetyczny wygląd stóp.

podolog

Jakie dolegliwości leczy podolog?

Na wizytę u specjalisty mogą umówić się osoby w każdym wieku, które zauważyły jakiekolwiek nieprawidłowości w obszarze swoich stóp. Podolog Bydgoszcz pomoże w leczeniu takich dolegliwości, jak:

  • stopa cukrzycowa – występująca u diabetyków i objawiająca się trudno gojącymi ranami i owrzodzeniami,
  • wrastające paznokcie – spowodowane nieprawidłowym obcinaniem, wywołujące dyskomfort i zakażenia bakteryjne,
  • haluksy – będące konsekwencją noszenia źle dopasowanego obuwia, długotrwałej pracy stojącej lub predyspozycji genetycznych,
  • modzele i odgniotki – będące skutkiem używania niedobranych butów, zbyt suchej lub nadmiernie pocącej się skóry stóp,
  • popękane pięty – będące bolesnym defektem wywołanym nieprawidłową lub niewystarczającą pielęgnacją,
  • infekcje grzybicze, wirusowe i bakteryjne – pojawiające się w następstwie niedostatecznej higieny i kontaktu z patogenami.

Jak dbać o stopy, by uchronić je przed chorobami?

Prawidłowa pielęgnacja stóp oraz pewne zdrowe nawyki mogą znacząco poprawić dobry stan naszych stóp, chroniąc je przed wystąpieniem nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim należy często sprawdzać stopy pod kątem ewentualnych nieprawidłowości, jak najszybciej zgłaszając się do podologa w przypadku ich wystąpienia. Wskazane jest mycie stóp przynajmniej raz dziennie, z użyciem odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Podolodzy rekomendują utrzymywanie ich w suchych i ciepłych warunkach, co pomaga zapobiegać chorobom grzybiczym. Należy zadbać o poprawne obcinanie paznokci oraz regularne stosowanie kosmetyków, które ograniczą rogowaceniu naskórka, skutecznie nawilżając skórę. Jednocześnie niewskazane jest samodzielne wycinanie odcisków oraz nadużywanie pumeksów i innych przyrządów do usuwania narastającej rogowej warstwy. Dobrym zwyczajem powinno stać się noszenie czystych, nieuciskających skarpet z naturalnych materiałów oraz odpowiednio wyprofilowanego obuwia, chroniącego przed urazami. Dzięki takiemu postępowaniu ryzyko pojawienia się schorzeń i nieprawidłowości w obrębie stóp zostanie ograniczone do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *