W zeszłym tygodniu byłam na szkoleniu, którego tematem było kreowanie marki w social media. Organizowane było przez Openversity. Dowiedziałam się mnóstwa przydatnych wskazówek, którymi chciałam się z Wami podzielić, stąd ten wpis.
Czym jest personal branding?
Strategia marketingowa inwestowania w budowanie reputacji i zwiększania swojej wartości na rynku pracy – tak definiuje personal branding wikipedia. Najprościej można ująć, iż personal branding to po prostu to, co budowanie marki firmy czy produktu. Ważnym jest, by przekazywać cechy, wartości, umiejętności w taki sposób, by u odbiorców wywołać pozytywną reakcję emocjonalną. Liczą się przede wszystkim zaufanie, więź i pozytywne emocje.
Strategię kreowania własnej marki warto oprzeć na odpowiedziach na pytania:
Co? – chcesz osiągnąć, ludzie otrzymają, do czego jest im to potrzebne
Dlaczego? – ktoś ma za Tobą podążać
Jak? – do tego dojść, to pokazać
Dodatkowo, należy się także zastanowić kto ma być odbiorcą naszych komunikatów, do czego jest Ci to potrzebne oraz jakie problemy rozwiązujesz.
Przede wszystkim – naturalność
W dzisiejszych czasach to właśnie obraz jest najważniejszym źródłem przekazu. Warto zadbać, by prezentowane przez nas zdjęcia były jak najlepszej jakości. Co więcej? Autentyczność i naturalność! Nie udawaj, że jesteś jak inni, gdy skoncentrujemy się na naszych atutach, odniesiemy sukces. Naturalność jest w cenie, w internecie dbamy o to, by prezentować swoje mocne strony (te, z których chce się być znanym – warto wybrać 2-3 aspekty), ale to wcale nie oznacza, że mamy być perfekcyjni. Profesjonalizm nie oznacza sztywnych ram i braku poczucia humoru. Kojarzycie Celeste Barber? Ma ogromny dystans do siebie i wcale nie wstydzi się pokazywać siebie takiej, jaką jest. Przykładem może być także ruch no make-up czy modelki XXL, które wymykają się schematom i odnoszą sukcesy. Jakiś czas temu dodawałam wpis na podobny temat, więc nie będę zagłębiać się w wątek ?.
Kreowanie marki
Jakie kroki podjąć, gdy zamierzamy budować własną markę w social media?
➡ wybierz obszary, w których chcesz być ekspertem (2-3),
➡ zadbaj o spójność marki w social media
➡ publikuj regularnie!
➡ dołącz do grup (np. na Facebooku), by uzyskać szerszy zasięg i zdobyć potencjalnych odbiorców
– daj się zauważyć!
➡ monitoruj wzmianki o Tobie i reaguj na nie (dobrym narzędziem do tego jest np. Brand24 czy Monitori)
Pamiętajmy, że social media nie ograniczają się jedynie do Facebooka. Warto posiadać konto również na LinkedIN, gdzie mamy możliwość stworzenia osobistego profilu z CV, pisania bloga, dodawania rekomendacji, Instagramie, Pintereście, YouTube. Oczywiście, zawsze lepiej jest posiadać mniej kanałów, ale publikować na nich regularne, wartościowe treści niż zakładać konta, które są „puste”.
Mam nadzieję, że wpis Wam się spodobał ?. Jeśli chcecie więcej porad tego typu, dajcie znać!
I oczywiście zapraszam na moje kanały SM:
– Facebook
– Instagram
– Pinterest