Planujesz kupić projektor LED? Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę?

Projektory nie są czymś, po co sięgamy w sklepie na co dzień, stąd brakuje nam informacji i wiedzy na temat tego, jaka powinna być specyfikacja tych urządzeń. Jak dowiemy się z wielu źródeł, mowa tu o urządzeniu, które sprawdzi się w wielu miejscach, a to np. w aula, salach konferencyjnych i lekcyjnych, w biurze, ale też w naszym salonie. To tam właśnie może przyjąć rolę centrum rozrywki, gdzie zastąpić nawet telewizor, wprowadzając do pomieszczeń klimat rodem z prawdziwej sali kinowej.

Projektor LED nie jest na pewno innowacyjnym produktem, natomiast coraz częściej pojawia się w naszych domach. Kiedyś kojarzony był szczególnie z biurem, szkołą, kinem, a szczególnie z aulami wykładowymi, gdzie na ogromnych ekranach wykładowcy wyświetlali przygotowane przez siebie prezentacje. Minęło trochę czasu, a potencjał projektorów zaczął być dostrzegany na szerszą skalę. Najnowocześniejsze technologie powodują, że obecne modele prezentują sobą jeszcze więcej funkcji i możliwości. Co jednak jest najważniejsze podczas wyboru projektora?

Rozdzielczość wyświetlanego obrazu

Najważniejszą zaletą projektora, a zarazem kluczową przewagą nad telewizorem jest to, że pozwala na generowanie znacznie większego obrazu, a zatem wszystkie materiały możemy śledzić na ogromnym ekranie. Wielkość jednak nie będzie tu korzyścią, jeżeli obraz ten nie będzie wystarczającej jakości. Dołóżmy starań o to, by wybrany przez nas model projektora gwarantował nam najwyższej jakości obraz, gdyż gdy ten będzie rozciągnięty, może pokazać jego niedostatki, przez co wideo będzie nieostre. Standardem dla projektorów LED jest obecnie jakość full HD, a to zupełnie minimum, jeśli chcemy aby uzyskać stu, albo i nawet ponad stucalowy obraz wyglądał zadowalająco. Dostępne są modele, które obsługują 4k, a nawet 8k, jednak ich cena będzie kilkakrotnie wyższa.

Mobilność niespotykana u innych urządzeń

Mimo tego, że najczęściej projektor będzie wykorzystywany w naszym domu, a szczególnie w salonie, klienci jednak liczą na to, że sprzęt będzie w stanie zaoferować im coś ekstra. Producent musi liczyć się bowiem też z tym, że nie ma stuprocentowej pewności co do tego, w jakich warunkach będzie użytkowany konkretny projektor. W szkołach i na uczelniach, projektory są przenoszone pomiędzy salami, gdyż są one często potrzebne w różnych miejscach do wyświetlania prezentacji. Identycznie wygląda to w biurach, w których organizuje się konferencje i spotkania.

W naszych domach nie różni się to zbytnio od powyższej sytuacji. Bywa nawet, że ładna pogoda sprawia, że decydujemy się na zorganizowanie kina plenerowego dla rodziny i przyjaciół, a wtedy projektor musi poradzić sobie z warunkami, na jakie napotka w naszym ogrodzie. Gdy będzie on dostatecznie lekki i wygodny w przenoszeniu, na pewno poradzimy sobie z tym bez problemu. Jeśli to jednak model, który montuje się na stałe, straci on swoje zalety logistyczne.

Dodatkowe funkcje projektorów

Projektory LED rozwijają się z roku na rok, a coraz to nowsze modele oferują coraz to więcej możliwości i funkcjonalności. Producenci dbają o to, aby mogły one zastąpić telewizory 1:1, a nawet i przebić je pod wieloma względami. Na pewno nie możemy zapomnieć o zakupie głośników, kiedy kompletujemy cały zestaw. To nie musi być pełnoprawny zestaw audio, ponieważ lepiej by ogólnie były, niżeli ich brak. Co więcej, będzie to dobra opcja awaryjna, jeśli te dedykowane z jakiegoś powodu odmówią posłuszeństwa. Na pewno cenione są projektory, które pozwalają na odtwarzanie multimediów poprzez dyski zewnętrzne, a to np. te podłączane poprzez USB. Wówczas, nie musimy nawet podłączać rzutnika do komputera. Miejmy na uwadze też jak wygląda menu urządzenia, gdyż powinno być ono proste, przejrzyste, a najlepiej też w języku polskim. W przeciwnym wypadku, codzienna obsługa będzie dla nas męcząca i bardzo uciążliwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *