Jak segregować śmieci? Poradnik krok po kroku

Coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, jak dbamy o naszą planetę. I słusznie! Wystarczy naprawdę niewielka zmiana codziennych nawyków, aby przysłużyć się Matce Ziemi. Jednym z najprostszych, a zarazem najskuteczniejszych ekologicznych nawyków jest segregacja śmieci. Niestety, często zniechęcamy się na wstępie, myśląc, że cały proces zajmuje sporo czasu i jest skomplikowany. Nic bardziej mylnego! Zasady segregowania śmieci są przejrzyste, a sama czynność nie zajmuje wiele czasu. Co więcej, warto uczyć dobrych nawyków także najmłodszych!

Zasady segregacji śmieci 2020

W 2020 roku wprowadzono nowe zasady dotyczące segregowania śmieci, choć w niektórych miejscowościach segregowanie na pięć frakcji obowiązuje od kilku miesięcy. Jednolity System Segregacji Odpadów, czyli JSSO, wdraża się od 1 lipca 2017 roku. Coraz więcej samorządów wybiera jednak wywóz nie trzech, a pięciu rodzajów śmieci. Od 2020 roku w kilku gminach obowiązują także wyższe opłaty za niesegregowanie śmieci. Mogą one być nawet do 4 razy wyższe niż w przypadku wywozu śmieci segregowanych. 

Według obowiązujących zasad, śmieci segregujemy do pięciu pojemników. Kolor kosza oznacza rodzaj śmieci, jakie możemy do niego wyrzucić. Podział prezentuje się następująco:

  • kosz niebieski – papier,
  • kosz zielony – szkło,
  • kosz żółty – metale i tworzywa sztuczne,
  • kosz brązowy – bioodpady (z wyłączeniem kości, mięsa, tłuszczów zwierzęcych),
  • kosz czarny – odpady zmieszane.

Czasami możemy także spotkać szary pojemnik, który jest przeznaczony na odpady zielone, czyli np. skoszoną trawę. W niektórych gminach możemy także spotkać się z podziałem na szkło białe i kolorowe. 

Jak segregować śmieci?

Jak widać, segregacja śmieci nie jest tak trudna, jak początkowo się wydaje. Warto dodatkowo pamiętać o kilku zasadach. Zanim umieścimy śmieci w pojemniku, należy opróżnić opakowanie z resztek żywności, zgnieść plastikowe butelki, kartony, puszki, odkręcić metalowe oraz plastikowe nakrętki z butelek. Odpady bio oraz szkło wyrzucamy bez worków. 

Czasami zdarzają się problematyczne odpady. Nie wiemy wówczas, w jakich pojemnikach je umieścić. Niektóre potrawy zawierają kawałki mięsa, które nie nadają się do umieszczenia w brązowym pojemniku. Niestety, obecnie nie ma sposobu na rozwiązanie tego typu problemów. Poleca się możliwie najskuteczniej oddzielić problematyczne odpady, a następnie umieścić je w odpowiednich pojemnikach. 

Co ze sprzętami wielkogabarytowymi?

Zużyty sprzęt elektroniczny, a także baterie czy żarówki oddajemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To właśnie w takich punktach pozbędziemy się również starych lodówek, pralek, telewizorów. Informacje znajdują się na stronie internetowej poszczególnych gmin.

Segregacja śmieci ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zwiększenie możliwości recyklingu. Co więcej, jednocześnie zmniejsza się wielkość wysypisk. Ustępstwem jest to, że musimy zamontować w domu kilka koszy. Kosze do segregacji pozwalają jednak na wyrobienie w sobie pozytywnego nawyku klasyfikowania odpadu. To także konieczność dla dobra środowiska oraz dobra młodszych pokoleń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *