Obraz z mchu czy obraz z chrobotka reniferowego – który wybrać?

Czy się różni mech od chrobotka reniferowego? Aby móc odpowiedzieć na to pytanie należy zacząć od zdefiniowania tych dwóch.

Mech występuje w wielu odmianach – najczęściej spotykamy mech poduszkowy, mech prowansalski bądź też mech leśny. Mech pochodzi z naturalnych lasów, jest specjalnie oczyszczony i przygotowany do użytku wewnętrznego. Stabilizowanie to zabieg, który polega na zastąpieniu naturalnych soków gliceryną. Pozwala to na wieloletnie zachowanie formy oraz barwy mchu. Podczas aranżowania obrazów z mchów bardzo popularne jest tworzenie kompozycji przy połączeniu wielu gatunków mchów. Dodaje to nieco finezji oraz jeszcze bardziej uwydatnia naturalność kompozycji.

Chrobotek reniferowy od mchu różni się przede wszystkim tym, że nie jest mchem a porostem. Oznacza to, że w przeciwieństwie do mchu, który w lasach postrzegany jest jako roślina, porosty to symbioza grzybów i alg. Spotykany jest na półkuli północnej, w Europie najczęściej sprowadzany jest ze Skandynawii. Chrobotek reniferowy występuje także w Polsce, jednak jest objęty ochroną. Tak samo jak mchy, chrobotek reniferowy poddany jest stabilizacji. Jest to niezbędne, aby móc tworzyć wieloletnie kompozycje. Naturalny kolor chrobotka reniferowego to ciepły beżowy, jednak obecnie stosuje się naturalne barwniki, które pozwalają na osiągnięcie dowolnego koloru tego porostu.

Do stworzenia obrazu z mchów, a także z chrobotka reniferowego, można użyć roślin stabilizowanych. Rośliny poddane konserwacji to najczęściej różnego rodzaju paprocie, papirusy bądź też eukaliptusy i wiele innych. Pomagają one dodać nieco oddechu i unikatowości całej kompozycji. Obrazy z mchów i porostów mogą być zamknięte w pięknej ramie stworzonej z dowolnego materiału, jednak najczęściej rośliny łączy się z drewnem lub betonem.

Więcej dowiedz się na https://jukogreendesign.pl/mech-dekoracyjny-na-sciane/.

Obraz z mchu czy obraz z chrobotka reniferowego – który wybrać?

Jeżeli chodzi o utrzymanie obrazów, to jeden nie różni się w ogóle od drugiego. Pielęgnacja mchu oraz chrobotka polega tylko na zachowaniu odpowiedniej wilgotności powietrza, wilgotność nie powinna być niższa niż 40%. Kiedy wilgotność powietrza będzie niższa, mchy i porosty staną się suche i twarde, ale po przywróceniu wymaganych warunków, wrócą do normalnej formy. Dodatkowo obrazy te nie powinny być narażone na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Może to spowodować przesuszenie i widoczne wybarwienia. Wybór pomiędzy obrazem z mchu a obrazem z chrobotka reniferowego zależy więc tylko i wyłącznie od gustu osoby zainteresowanej. Obrazy z mchu tworzą kompozycje bardziej naturalne, zbliżone do scenerii leśnego runa, natomiast obrazy z chrobotka reniferowego pozwalają na bardziej współczesne fuzje, z wykorzystaniem możliwości kolorystycznych. Dla osób, które nie mogą się zdecydować, dobrą opcją może być także obraz mieszczący w sobie zarówno mech jak i chrobotek reniferowy. Podsumowując: wszystko zależy od potrzeb klienta oraz często od możliwości finansowych, ponieważ dane gatunki różnią się także ceną.

Źródło informacji: strona JukoGreenDesign.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *